Nieograniczona wojna podwodna

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nieograniczona wojna podwodna, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Amerykanin John Holland był konstruktorem, który pod koniec XIXw., skonstruował okręt podwodny z napędem silnikowym, który mógł działać tak w położeniu nawodnym jak też podwodnym. Okręt 'Hunley’, który brał udział w wojnie secesyjnej był pierwszym na świecie, który wykonał skuteczną operację podwodną. Pamiętajmy jednak, że wojny pod powierzchnią były toczone już w starożytności, kiedy nikt jeszcze nie myślał o okrętach podwodnych.
Nieograniczona wojna podwodna miała miejsce w trakcie I Wojny Światowej. Chodzi tutaj o starcie flot podwodnych oraz zwalczania wzajemnego okrętów podwodnych na bardzo dużą skalę. Zwracam uwagę, że okręty handlowe w tamtym okresie w zasadzie nie funkcjonowały, poza kajzerowskim podwodnym transportowcem Deutschland.
Na początku wojny, żadne z mocarstw nie miało doktryny, która sygnalizowałaby jak należy używać floty podwodnej. Francuzi oraz Brytyjczycy mieli silne floty, Rosjanie mieli długą tradycję z nią związaną, natomiast niemiecki kajzer miał średnio silną flotę. Rosjanie mieli rozdzieloną flotę pomiędzy Morze Bałtyckie oraz Morze Czarne. Brytyjczycy patrolowali wzdłuż wybrzeży niemieckich, podczas kiedy Francuzi w okolicach La Manche. Szacuje się, że siły koalicji francusko- brytyjskiej odnotowały znacznie większe straty, jednakże zwyciężyły. W obozie tym byli też Włosi, Amerykanie, Japończycy, Brazylijczycy, Rosjanie, Rumuni. Niemcy byli wspierani przez Austro- Węgry oraz przez Bułgarię. Z najważniejszych dowódców z pewnością warto wymienić brytyjskiego admirała Johna Jellicoe, natomiast po stronie przeciwnej Hugo von Pohla oraz Reinharda Scheera.
Wojna ta polegała na tym, że łodzie podwodne dokonywały ataków na okręty, statki pasażerskie, handlowe jednostki nieprzyjacielskie, ale również te o charakterze neutralnym. Niemcy wprowadzając wojnę podwodną, chciały przede wszystkim spowodować, by Brytyjczycy nie uzyskiwali pomocy z zewnątrz.
Ideą, która przyświecała siłom niemieckim, było w tym przypadku petty warfare, bądź też Kleiner Krieg, gdzie chodzi o to, by małe jednostki dokonują ataków wsparcia wroga, by ten nie był w stanie działać w większych operacjach. Odchodząc na chwilę od tematu, Mao Zedong powiedział, że milion ugryzień komara spowoduje śmierć słonia, wracając więc do clue, Niemcy planowali tak działać, by swoimi drobnymi ruchami, sparaliżować siły brytyjskie, które jak wiemy, w lwiej części oparte są przecież o Royal Navy. Wojna podwodna, którą rozpoczęto w 1915 r., w lutym 1917 r., zaczęła się radykalizować.
W lutym 1915 r., zasady tej wojny proklamowali Niemcy, wkrótce bardzo mocno zaprotestowali i oburzyli się Amerykanie, zwłaszcza w chwili kiedy została zatopiona ich 'Lusitania’. Pod naciskiem rządu w Waszyngtonie, Niemcy coraz cz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!