Oblężenie Leningradu

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Oblężenie Leningradu, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kiedy nastąpiło oblężenie Leningradu? Adolf Hitler postanowił zdobyć miasto w ramach operacji Barbarossa, był to dla niego ośrodek strategiczny, równie ważny, jak Moskwa i Kaukaz. Niemiecki przywódca zaatakował miasto 8 września 1941 roku, poległ ostatecznie 27 stycznia 1944. Zginęło 1,5 miliona Rosjan, gdyż Józef Stalin za swój cel uważał utrzymanie miasta za wszelką cenę. Dla Rosjan Leningrad był jak druga stolica, nierozerwalnie łączył się z wodzem rewolucji, niemiecki dyktator popełnił istotne błędy, nie można zrozumieć decyzji, dlaczego chciał miasto zablokować, zamiast je zdobywać. Grupa Armii Północ, na której czele stał feldmarszałek Wilhelm von Leeb, miała za zadanie początkowo zdobyć ośrodek, wspierali go Finowie, Błękitna Dywizja gen. Francisco Franco, Włosi. Początkowo Niemcy byli w ofensywie, przez nieudolność Klimenta Woroszyłowa skutecznie zaatakowali Szlisserburg oraz Aleksandrowkę. Sowieci byli w rozsypce, jedynym ratunkiem dla nich mogła być sroga zima, która zatrzyma Niemców. Właśnie jej nastanie spowodowało odepchnięcie sił niemieckich, które wydawać się mogło, miały wszystkie atuty po swojej stronie.

Co myślał Józef Stalin? Gruzin wychodził z założenia, że miasto Lenina jest niezwyciężone, dlatego w momencie, kiedy wydawało się, że może polec, zaczął wyszukiwać tzw. V Kolumnę, rozkazał NKWD rozpętać terror, zabijać wszystkich, którzy nie są pewni klasowo. Pod Stalingradem Sowieci wzięli do niewoli Otto von Paulusa, Adolf Hitler chciał go zamienić na syna dyktatora Jakowa Dżugaszwilego, Gruzin się nie zgodził, co więcej powiedział, że lepiej, gdyby syn nigdy się nie narodził. Podobno matka Jakowa była jedyną kobietą, którą dyktator darzył uczuciem, kiedyś podziwiałem Gruzina, uważałem, że w ten sposób dał przykład innym Sowietom, że nie można się targować z wrogiem, zamieniać zwykłego żołnierza na marszałka, dziś myślę, że to kolejny akt bezwzględności i psychopatii generalissimusa. Gruzin nie czuł żadnych sentymentów, napędzała go chęć władzy za wszelką cenę, potomek był jedynie cyferką, nic nieznaczącą statystyką.

Co myślał Adolf Hitler? Austriak zaczynał z pozycji komunistycznych, po I Wojnie Światowej tworzył Bawarską Republikę Rad, dogadywał się z Żydami, płakał na pogrzebie Eugena Levine. W późniejszym czasie zrobił woltę przeciwko bolszewizmowi, co sam tłumaczył, jako że nazizm jest schizmą, w judaizmie jego zdaniem było nim chrześcijaństwo. Korzenie mają wspólne, przypomnę tylko, że NSDAP zakładał robotnik, Anton Draxler. Adolf Hitler lubił Sankt Petersburg, ale chciał utopić we krwi Leningrad, uznał, że skoro bolszewizm narodził się z krwi, to miasto musi być zrównane z ziemią, miasto Lenina było kolebką komunistycznej ideologii. Dlaczego Adolf Hitler nie szturmował miasta? Podobno był wtedy chory, nie wiedział, ile życia mu zostanie, wyczekiwał. Adolf Hitler być może nie miał wystarczającej siły, żeby rzucić wszystko na Sowiety, mógł uważać, że miasto polegnie, gdyż Rosjanie nie mieli składów żywnościowych. Adolf Hitler był doskonałym mówcą, być może zabrakło mu zmysłu dowódczego, gdyby go posiadł, wojny by nie przegrał. Stalin wolał forsować socjalfaszyzm i nie popierać Ernsta Thalmana, torując drogę do władzy Adolfowi Hitlerowi, którego uważał

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.