Obszar podbity przez Bolesława Krzywoustego

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Obszar podbity przez Bolesława Krzywoustego, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W ostatnim czasie moją szczególną uwagę zwraca historia życia, panowania oraz podbojów Bolesława III Krzywoustego – syna Władysława I Hermana. Bolesław urodził się w 1086 roku i zmarł 28 października 1138 roku mając pięćdziesiąt dwa lata.
Na początek przytoczę krótką notę biograficzną na temat Krzywoustego.
Bolesław był jedynym synem Władysława Hermana i Judyty. Ojciec miał z pozostałych małżeństw trzy córki i jednego syna – Zbigniewa. Braterstwo było dla Bolesława trudne, gdyż Zbigniew został oślepiony przez Krzywoustego i wkrótce potem zmarł. Dziedzictwo kraju zostało zapewnione potomkom Bolesława III.
Krzywousty doczekał się bardzo licznego potomstwa spośród dwóch żon: sześciu córek oraz pięciu synów: Władysława Wygnańca, Leszka, Kazimierza, Bolesława Kędzierzawego, Mieszka III Starego, Henryka Sandomierskiego oraz Kazimierza Sprawiedliwego zwanego pogrobowcem.
W dalszej części mojej wypowiedzi poświęcę większą część uwagi, omówieniu wojen oraz konfliktów, które toczył Bolesław III Krzywousty za czasów swojego panowania.
Pieśń sławiąca młodszego syna Hermana, ukazywała potęgę oraz mądrość przejawianą podczas walk i konfliktów. Bolesław po objęciu dzielnicy rozpoczął ekspansję na Pomorze, co nie spodobało się Zbigniewowi, który chciał zasłynąć na dworze niemieckim. Konflikt zyskał taką skalę, że bracia zawarli porozumienie, w którym Zbigniew złożył hołd lenny z Mazowsza swojemu bratu. Rok później młodszy z braci został wygnany z Mazowsza i szukał schronienia na dworze niemieckiego króla – Henryka V. W lipcu 1109 roku Henryk V ogłosił wielką wyprawę na Polskę w celu odzyskania władzy przez Zbigniewa. Król niemiecki planował wedrzeć się w centrum państwa Bolesława Krzywoustego oraz wraz z sojusznikami przybyłymi z Czech pokonać wojska polskie i przejąć władzę. Działania podejmowane przez Henryka V okazały się klęską, gdyż Niemcy poniosły spore straty, a sam Henryk według kronikarza przekonał się o męstwie i odwadze Polaków. Konfliktów z Niemcami było jeszcze kilka, jednakże większość z nich okazywało się zwycięstwem Bolesława III Krzywoustego.
Jak już wspomniałem, całe Pomorze stało się ważnym elementem polityki Krzywoustego. Stosunek do Pomorzan i Pomorza poróżnił braci. Zbigniew planował prowadzić politykę pokojową natomiast dla Bolesława Pomorze było stałym zagrożeniem i należało je podporządkować władzy książąt piastowskich.
W 1102 roku podczas wyprawy dotarł pod Białogard, a w 1103 roku zdobył Kołobrzeg. W 1105 roku udało mu się oblegać miasto Santok, jednakże to działa

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!