Ofensywa w Ardenach

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ofensywa w Ardenach, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ofensywa w Ardenach była ostatnią, tak bardzo wymagającą, ambitną operacją na Zachodzie Starego Kontynentu. Lokalizacja tych działań to tereny Belgii, Luksemburga oraz III Rzeszy. Przyczyną działań przeprowadzonych przez Niemców była chęć wyrzucenia Aliantów z Europy Zachodniej. Z dzisiejszej perspektywy patrząc na te wydarzenia, wiedząc, że Niemcy mieli przeciwko sobie całą koalicję państw, takich jak Stany Zjednoczone, Wlk. Brytania, Kanada, Belgia, Francja oraz Luksemburg, wiemy, że szanse odniesienia przez Adolfa Hitlera sukcesu, były iluzoryczne.
Ardeny są obszarem górzystym, o który tak naprawdę toczono zażarte boje już w 1940 r. Z tamtego obszaru Niemcy w trakcie kampanii francuskiej przeprowadziły skuteczną ofensywę, jednakże wtedy jeszcze byli mocni.
Adolf Hitler w chwili kiedy Francja została oswobodzona, wiedział, że znajduje się teraz w sytuacji odwrotu. Niemcy zdawały sobie sprawę w XII 1944 r., że nie może odpuszczać.
Operacja zaczęła się 16 XII 1944 r., o godz. 5:30.
Adolf Hitler zaskoczył Aliantów, którzy nie spodziewali się, że po tylu porażkach, Niemcy jeszcze raz przeprowadzą kontruderzenie. Ofensywa w Ardenach zaczęła się od pojedynczych sukcesów niemieckich, jednakże następnie dała o sobie znać przewaga Aliantów, którzy mieli więcej dobrego jakościowo uzbrojenia oraz przewagę w ludziach.
Doświadczony generał amerykański, Dwight Eisenhower, przeprowadził zebranie w Verdun, w wyniku którego poczyniono kroki, celem powstrzymania Niemców i już wkrótce alianci przejęli inicjatywę.
Mniej istotne bitwy były wygrywane przez Niemców, w tej chwili piszę o Sankt Vith, gdzie działania były prowadzone pomiędzy 16 a 21 grudnia.
W starciu tym naprzeciwko Niemców stanęli Amerykanie. Siłami niemieckimi dowodzili Walther Model oraz Hasso von Manteuffel. Ośrodek ten znajdował się blisko granicy rozdzielającej 5 Armię oraz 6 Pancerną Seppa Dietricha. Niedaleko miasta znajdowała się istotna dolina Losheim.
Bitwę o Sankt Vith, często określa się mianem starcia o 'gęsie jajo’. Adolh Hitler zwracał uwagę przede wszystkim, że jest to ważny węzeł komunikacyjny, biegła stamtąd bardzo ważna droga do Liege. W pierwszej połowie września 1944 r. US Army wyzwoliło miasteczko, które przez długie cztery lata znajdowało się pod okupacją niemiecką. Zdobycie Sankt Vith pozwoliło siłom niemieckim nabrać większego impetu na tym ważnym odcinku.
W moim odczuciu należy postawić znak równości pomiędzy bitwami o Bastogne oraz Sankt Vith, kolejny raz jednak okazuje się, że historia pisana jest pod dyktando

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.