Peter Malkin

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Peter Malkin, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Peter Zvi Malkin był urodzonym w Polsce izraelskim tajnym agentem, a także członkiem agencji wywiadowczej Mossad. Był on częścią zespołu, który schwytał Adolfa Eichmanna w Argentynie w 1960 roku. Wówczas to Malkin przywiózł go do Izraela, gdzie Eichmann stanął przed sądem.
Peter Zvi Malchin przyszedł na świat 27 maja 1927 roku w polskiej Żółkiewce. Urodził się on w rodzinie żydowskiej ściśle przestrzegającej zasad judaizmu. W 1936 roku, czyli trzy lata przed wybuchem II wojny światowej, jego rodzina uciekła do Palestyny. Zdecydowali się oni na ten krok widząc rosnący niemiecki antysemityzm. Fruma, siostra Malkina, oraz jej troje dzieci, którzy pozostali w Polsce wraz ze 150 innymi krewnymi zginęli podczas Holokaustu. Jego siostra została zamordowana w obozie koncentracyjnym. Mając 12 lat Malkin został zwerbowany do Haganah. Haganah była żydowską organizacją paramilitarną, która działała w latach 1920-1948 w Palestynie. W Organizacji tej Malkin był ekspertem od materiałów wybuchowych. Z czasem został on w niej również ekspertem w sztukach walki oraz sztuce kamuflażu. Po II wojnie światowej zapisał się na studia inżynierskie w Technionie w Hajfie. W 1950 roku zaś zaoferował swoje usługi wewnętrznej służbie bezpieczeństwa Shin Bet. Tam został przyjęty przez doświadczonego agenta Rafiego Eitana, który później został szefem wydziału badawczego Mossadu, a następnie szefem tajnych służb Lakam.
W Mossadzie Malkin spędził łącznie 27 lat od 1959 do 1986 roku. Najpierw był tam agentem, a następnie awansowano go na stanowisko szefa operacyjnego. To właśnie na tym stanowisku odegrał główną rolę w schwytaniu Israela Bara. Bar był sowieckim szpiegiem, który w ówczesnym czasie przeniknął na najwyższe szczeble izraelskiego rządu. Malkin jako szef operacyjny kierował również operacją przeciwko nazistowskim naukowcom zajmującym się rakietami nuklearnymi. Oni to właśnie niedługo po zakończeniu II wojny światowej wspomagali egipski program rozwoju broni.
W 1976 roku Malkin przeszedł na emeryturę. Odszedł na emeryturę jako szef operacji i z reputacją jednego z najbardziej profesjonalnych agentów izraelskich służb specjalnych. Wtedy to Peter poświęcił się malarstwu. Wcześniej w czasach działalności w Mossadzie było to zajęcie służące mu jako przykrywka. Malarstwo jednak bardzo mu się spodobało, że przykrywka stała się jednocześnie pasją. Należy wspomnieć, iż Malkin miał również talent malarski. Jego obrazy od lat 60. XX wieku aż do jego śmierci zdobywały międzynarodowe uznanie między innymi w Londynie, Paryżu, Brukseli, czy Izraelu. Malkin m

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!