Pierwsza Konstytucja na Świecie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pierwsza Konstytucja na Świecie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji 3 maja, która była pierwszą w Europie, ale jednak drugą na świecie. Pierwszą konstytucją na świecie była Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Można zadać pytanie, dlaczego tak było i jak do tego doszło. Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Za odkrywcę Ameryki uważa się głównie Krzysztofa Kolumba (co nie wiadomo czy jest w stu procentach prawdą), który dopłynął tam w 1492 roku statkiem o nazwie Santa Maria. W tamtym momencie myślał on, że dopłynął do Indii i z tego względu tubylców nazwał Indianami (nazwą tą do tej pory określa się pierwotnych mieszkańców Ameryki, którzy niemal wszyscy wyginęli w wyniku kolonizacji i niewolnictwa). Na ten kontynent przybywali poszukiwacze przygód i rycerze. Po odkryciu nowego kontynentu rządzący państwami położonymi przy zachodnim wybrzeżu Europy zaczęli organizować wyprawy w tamtym kierunku w celu zajęcia terenów położonych na tamtym lądzie. Tak właśnie wyglądał początek kolonializmu w Ameryce. Osoby, które przybywały do Ameryki i podbijali jej ziemie nosili miano konkwistadorzy.

Ciekawe jest to, dlaczego Indianie tak łatwo się poddali woli Europejczyków i nie wygonili ich z Ameryki. Odpowiedź jest prosta. Indianie widząc jasną karnację Europejczyków myśleli, że są to wysłańcy bóstw, którym byli wierni. Gdyby tego było mało to wśród Indian była legenda, która mówiła, że białoskórzy wysłannicy bóstw przybędą od wschodu, a to się sprawdziło. Tubylcy bili także przerażeni końmi, których nigdy wcześniej nie widzieli. W ich mniemaniu były to dziwne stworzenia, które są w jakichś sposób połączone ciałem z jeźdźcem. Konkwistadorzy, którzy zauważyli to zaczęli wykorzystywać ten fakt i wzięli do niewoli Indian. W niewoli Indianie byli bardzo źle traktowani i pracowali w nieludzkich warunkach. Tak wyglądały początki Ameryki, które są znane.

Musiały się tu znaleźć informacje na ten temat, ponieważ są one bardzo ważne, aby zrozumieć późniejsze wydarzenia prowadzące do podpisania wspomnianej wcześniej konstytucji.

Przenosząc się do drugiej połowy XVIII wieku trzeba powiedzieć, że wtedy mieszkańcy Ameryki zaczęli się buntować. Posiadająca kolonie w 13 stanach Wielka Brytania była narażona na utracenie swoich terytoriów w Ameryce. W 1773 roku miejsce miało wydarzenie, które zapoczątkowało bunt w Ameryce. To właśnie wtedy Anglicy znieśli cło z wszystkich towarów z wyjątkiem herbaty. Tamtejsi mieszkańcy nie zamierzali płacić cła. Młodzi ludzie poprzebierali się za Indian i weszli na statki transportujące herbatę do portu w Bostonie. Przebierańcy w wyrazie buntu wyrzucili cały ładunek do oceanu i uciekli. To wydarzenie jest znane do dziś i określa się je mianem „Picie bostońskiej herbaty” i „Herbatka bostońska”. W 1775 roku, w kwietniu zaczęły padać pierwsze strzały, nie wiadomo jednak, z której strony, czy ze strony kolonistów czy tych, którzy walczyli o niepodległość.

Mieszkańcy trzynastu kolonii angielskich 4 lipca 1776 roku podpisali Konstytucję Niepodległości Stanów Zjednoczonych uważaną za pierwszą konstytucję na świecie. Wraz z podpisaniem konstytucji narodziło się niepodległe p

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!