Pierwszy Człowiek w Kosmosie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pierwszy Człowiek w Kosmosie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Był 3 listopada 1957 roku. Pierwszym żywym stworzeniem wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną w Sputniku 2 była suczka, wielorasowiec, wabiąca się Łajka. Nie przeżyła ona lotu. Po kilkugodzinnej podróży zmarła najprawdopodobniej z przegrzania i stresu. Po dzielnej suczce w ramach testów wysyłane były kolejne żywe organizmy: psy, myszy, żółwie czy małpy.
Nadszedł 12 kwietnia 1961 roku. Na ten dzień w Związku Radziecki zaplanowano pierwszy lot człowieka w kosmos. Dzień niezwykle ważny dla całej ludzkości, ale najważniejszy dla pewnego człowieka, który wkrótce miał zostać pierwszym człowiekiem, który okrążył Ziemię. Mowa tutaj o Juriju Aleksiejewiczu Gagarinie, radzieckim pilotem MiG-ów w 769 pułku lotnictwa myśliwskiego w Łuostari w obwodzie murmańskim, przy kole podbiegunowym.
Jurij Gagarin urodził się 9 marca 1934 w Kłuszynie koło Gżacka (którego nazwę zmieniono w 1968 roku na Gagarin). Jego ojciec Aleksiej Iwanowicz był stolarzem, natomiast matka, Anna Timofijewna Gagarin, w pobliskim kołchozie pracowała jako dojarka. W szkole średniej, mimo doskonałych wyników z matematyki i fizyki, Jurij postanowił przerwać naukę, aby w zawodówce przy fabryce maszyn rolniczych w Lubiercach zdobyć zawód formierza-odlewnika. Chciał się jednak kształcić dalej. Gdy uczęszczał do Szkoły Technicznej wówczas z zapałem oddawał się uprawianiu sportu: zimą były to narty i łyżwy, latem zaś koszykówka tudzież lekkoatletyka. Jednak jego prawdziwą namiętnością stało się latanie i skoki spadochronowe. Wstąpił do Aeroklubu, gdzie rozpoczął naukę pilotażu. W lipcu 1954 roku odbył swój pierwszy samodzielny lot. Rok później, 24 sierpnia 1955 roku ukończył kurs w saratowskim aeroklubie. Szkołę zakończył z najwyższą oceną i jeszcze w tym samym roku rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Lotniczej. Uczelnię ukończył 6 listopada z oceną celującą i awansował na stopień porucznika.
Jak to się stało, że Jurij Gagarin został wytypowany do pierwszego lotu człowieka w kosmos? Był rok 1960. Początkowo do przygotowań zostało wybranych dwudziestu śmiałków. Wszystkie testy i szkolenie sprawnościowe przeprowadzano w największej tajemnicy. Z czasem liczba kandydatów została pomniejszona do sześciu osób. Wśród tego grona było dwóch ludzi, którzy wyróżniali się w sposób szczególny. Byli to Gierman Titow i oczywiście Jurij Gagarin. O wyborze osoby Gagarina zdecydowało jego pochodzenie społeczne z prostej klasy pracującej – ojciec był niewykwalifikowanym robotnikiem, zaś matka prostą pracownicą kołchozu. 10 kwietnia 1961 roku Komisja Państwowa ogłosiła, że to właśnie on zostanie pierwszym człowiekiem, któremu dane będzie oglądać Ziemię z kosmosu.
Przygotowania do lotu odbywały się pod ogromną presją, gdyż w tym samym czasie również Stany Zjednoczone walczyły o plamę pierwszeństwa w zdobywaniu kosmosu. O tym jak bardzo zaawansowane prace prowadziły oba konkurujące ze sobą kraje niech świadczy fakt, że zaledwie trzy tygodnie później amerykański pilot i pierwszy Amerykanin w kosmosie, Alan Shepard, wykonał suborbitalny skok na statku Mercury. Również Stany Zjednoczone mogły pochwalić się zdobyciem przestrzeni kosmicznej.
Nadszedł 12 kwietnia 1961 roku. Start statku kosmicznego Wastok 1, który odbiegał od dzisiejszych standardów tego typu pojazdów i prawdopodobnie przypominał bardziej kapsułę ratunkową, odbył się o godzinie 6:07 czasu MGT, czyli o 9:07

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.