Pierwszy władca Franków z dynastii Karolingów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pierwszy władca Franków z dynastii Karolingów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Karol Młot przyszedł na świat 23 sierpnia 686 r. w Herstalu. Majordomus frankijski był synem Pepina Grubego oraz jego konkubiny Alpaidy. Karol Młot był znany przede wszystkim z dwóch rzeczy, po pierwsze zjednoczył rozbite wcześniej państwo Franków, po drugie natomiast pokonał Saracenów pod Poitiers w 732 r.n.e.
Pod Poitiers Karol Młot zetknął się z silnymi Saracenami, którzy wcześniej spustoszyli doszczętnie Gaskonię, zdobywając Bordeaux.
Sposobem na utworzenie silnej armii było nadawanie przez Młota ziemi królewskiej rycerzom, którzy mieli stawiać się na koniach.
Karol Młot jest autorem systemu feudalnego, który zaistniał na Starym Kontynencie.
Zdaniem wielu historyków bitwa pod Poitiers stanowi swego rodzaju przełom w dziejach.
Arabowie, którzy w onym czasie byli bardzo mocni, w końcu spotkali się z bardzo stanowczym oporem. O tym się zbytnio nie mówi, lecz Emirat Kordoby, który wtedy prężnie się rozwijał, był najmocniejszym bytem gospodarczym, oczywiście u steru rządów stali Arabowie. Pragnę w ten sposób mocno zaznaczyć, jak mocni byli.
Pod Poitiers władca Franków, państwa które jest protoplastą współczesnej Francji, Karol Młot, dał wyraźny odpór siłom dowodzonym przez Abd ar- Rahmana. Bardzo trudno dziś oszacować siły obydwu tych wojsk. Wiemy jednak, że Arabowie byli w natarciu, podczas kiedy Zachód nie był jeszcze w stanie do końca się otrząsnąć po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Zanim doszło jeszcze do bitwy pod Poitiers, Arabowie przez blisko dwie dekady atakowali państwo frankijskie.
Karol Młot po raz kolejny udowodnił, że jest silnym przywódcą, który tak naprawdę nigdy się nie poddawał, jak choćby wtedy, gdy po śmierci swego ojca nie uzyskał po nim ani skrawka ziemi.
Postanowiono wtedy w 714 r. n.e., że następcą tronu zostanie Teudoald, kiedy zaczął protestować Młot, został aresztowany i osadzony w więzieniu.
Celem zdobycia władzy, Karol Młot musiał odbyć szereg bitew, zawiązać liczne sojusze, więc możemy wnioskować, że był w stanie budować pozytywne relacje interpersonalne.
Bitwą, która zdecydowała o tym, że władzę przejmie Karol Młot, była ta stoczona pod Soissons, po której kontrkandydaci musieli uciekać, natomiast Odo złożył śluby wierności względem Młota.
Bitwa stoczona w Lesie Teutoborskim przeciwko Sasom sprawiła, że wróg ten został skutecznie pokonany.
Karol wysłał do Fryzji Wilibrorda, czyniąc go jej apostołem.
Ciężkie boje musiał toczyć Młot przeci

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.