Piotr I Wielki
Zamień czytanie na oglądanie!
Piotr I urodził się pod imieniem Piotr I Aleksiejewicz, z czasem uzyskał przydomek „Wielki”. Jego rodzicami byli Aleksy I Romanow – car rosyjski i Natalia Naryszkina, córką bojara. Przyszedł na świat w Moskwie.
Jego data urodzin w rosyjskim systemie kalendarzowym wypadała na 30 maja 7180 roku, czyli 9 czerwca 1672 – w rozumieniu europejskim. Chłopiec nie był jedynym dzieckiem pary, gdy przyszedł na świat, czekali już na niego dwaj bracia: Fiodor III oraz Iwan V Romanow. Na rodziców chrzestnych Piotra wybrano Irenę Romanow, siostrę ojca, a także brata chłopca Fiodora III.
Plotkowano, że młodzieniec nie jest synem cara, a ten go tylko przysposobił. Ojca chłopca doszukiwano się w jednym z wielu kochanków matki, co miał motywować fakt, że w niczym nie przypominał Aleksego.
Młodzieniec, jako potomek carski, odebrał odpowiednią edukację, uczył się zasad wiary, alfabetu, czytania i pisania, a także arytmetyki oraz historii. Pozwalano się chłopcu bawić jedynie chłopięcymi zabawkami, przykładowo drewnianymi żołnierzykami. Źle dobrano dziecku nauczyciela, przez co Piotr zdecydowanie za długo uczył się pisać oraz czytać. Przydzielono mu Zotova, który najchętniej spędzał czas z alkoholem. Piotr lubił zabawy w wojenne inscenizacje.
Car zmarł, więc chłopiec został bez ojca. Tron objął Fiodor III, a Piotr trafił pod opiekę szlachcica Tichona Streszniewa i Radiona Streszniewa, ponieważ chłopiec był w takim wieku, że nastąpił czas odejścia spod kobiecej kurateli. Fiodro rządził jedynie sześć lat, po czym zmarł.
Pojawiły się problemy, ponieważ z racji tego, że Aleksy doczekał się gromadki dzieci z poprzedniego małżeństwa, prawo do tronu Piotra nie było takie oczywiste. Wybuchły zamieszki, po których postanowiono, że na tronie rosyjskim zasiądzie dwóch władców jednocześnie, Piotr oraz Iwan.
Przyszła pora na ożenek cara, a na kandydatkę wybrano Eudoksję Łopuchinę, panienkę pochodząca z bojarskiej rodziny. Kobieta wyróżniała się bogobojną postawą i skromnością. Panienka nie przypadła do gustu młodemu władcy, nie była ładna, szczupła lub przynajmniej elegancka. Jej sylwetkę można określić jako otyłą. Z Eudoksją nie potrafił się nawet dogadać, nie spędzał z nią czasu, zajmował się panowaniem.
Wkrótce rozpoczął się płomienny romans cara Piotra I i Katarzyny. Kobieta także nie cieszyła się szczególną urodą, za to posiadała kształtny biust i skłonności do zabaw po spożyciu alkoholu, do którego miała słabość. Katarzyna nosiła inne imię, które brzmiało „Marta”, a „Katarzyna” zostało jej nadane przy przejściu na prawosławie. Kobieta nie otrzymała żadnego wy
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!