Podboje Aleksandra Macedońskiego

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Podboje Aleksandra Macedońskiego, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Aleksander Macedoński (Aleksander III Wielki) – urodził się w 356 roku przed naszą erą, a zmarł w 323 roku przed naszą erą. Był królem Macedonii i jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych wodzów w historii. Pochodził z dynastii Argeadów. Władał ogromnym Imperium. Uczył go sam Arystoteles, dlatego był człowiekiem dobrze wykształconym. Ku jego pamięci miasta przez niego założone zostały nazwane Aleksandriami. Zmarł w Babilonie. Przyczyna jego śmierci nie jest dokładnie znana jednak istnieje na jej temat wiele teorii.

Aleksander Macedoński objął władzę po tym jak jego ojciec Filip II został zamordowany, w wieku dwudziestu lat. Filip w czasie swoich rządów dzięki swojej armii pokonał armię grecką, a tym samym podporządkował sobie poleis. Na początku swojego panowania Aleksander Macedoński tłumił bunty mieszkańców poleis marzących o zyskaniu niezależności po śmierci Filipa. Właśnie w tym celu zrównał z ziemią Teby, a ich mieszkańców oddał do niewoli. Wykazał się wtedy ogromnym okrucieństwem i nie okazał żadnych skrupułów.

W 334 roku przed naszą erą Aleksander rozpoczął swoją wyprawę do Azji mniejszej. Jego armia liczyła około 50 tysięcy wojowników. Pierwszą zwycięską bitwa była bitwa nad rzeką Granikos, po której Aleksander zajął miasta na wybrzeżach Morza Egejskiego. Kolejną bitwą w, której Aleksander odniósł sukces była bitwa pod Issos. Miała ona miejsce w 333 roku przed naszą erą. Aleksander walczył z władcą Persji Dariuszem III, który pewny zwycięstwa zabrał ze sobą członków swojej rodziny, ale zaskoczony gwałtownym atakiem Macedończyków ostatecznie uciekł z pola walki. Później władca Macedonii zajął Syrię, Fenicję i Egipt. Ostateczne starcie między Dariuszem III, a Aleksandrem Macedońskim miało miejsce pod Gaugamelą w 331 roku przed naszą erą. Dariusz III ponownie uratował się ucieczką, a Aleksander zajął stolice Persji- Babilon. Aleksander kontynuował swoją wyprawę na wschód przez (dzisiejszy) Afganistan i wkrótce dotarł do Indii. Jednak po kilku miesiącach walk przez deszcze monsunowe i niesprzyjające warunki jego żołnierze odmówili dalszego udziału w wyprawie, a on wyczerpany wyprawą zmarł w Babilonie.

Na terenach swojego Imperium Aleksander zakładał nowe miasta. W nich administrację sprawowali Macedończycy i Grecy. Jego oficerowie poślubili kobiety perskiej arystokracji, by stworzyć elitę w Imperium. Aleksander Macedoński do swojej armii powołał tysiące młodych Persów.

W wieku trzynastu lat Aleksander zakupił konia wabiącego się Bucefał. Koń był jego wiernym towarzyszem i odbył z nim prawi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!