Polskie wynalazki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Polskie wynalazki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Mimo nierozpowszechnienia tego na dużą skalę i niemówienia ciągle o tym, Polacy wynaleźli wiele przydatnych rzeczy. Często wykorzystywane są one współcześnie, lecz w unowocześnionej obecnie formie. Niektórzy wynalazcy, o których możemy mówić głośno i szczycić się ich pomysłami, wynalazkami, nie byli uznawani za Polaków przez długi czas. Przypisywano im różne narodowości, na przykład czeską. Polscy wynalazcy bardzo często nie wzbogacali się na swoich pracach oraz byli niedoceniani.

1. Kamizelka kuloodporna
Wykorzystywana przez policję, ale nie tylko. Zakładana na strzelnicach przez zwykłych obywateli. Chroniąca życia bądź zdrowie ludzi. Została wynaleziona przez dwóch Polaków Jana Szczepanika oraz Kazimierza Żeglenia. Motywacją i inspiracją na stworzenie czegoś, co mogłoby chronić ludzi była śmierć Cartera Harrisona. W 1893 roku realizację swojego pomysłu rozpoczął Kazimierz Żegleń. Chciał, aby założona kamizelka pochłaniała energię, którą zawiera wystrzelony pocisk. Były to czasy, kiedy nie było jeszcze specjalistycznych materiałów, dzięki którym można byłoby ten pomysł sprawnie i szybko zrealizować, więc w tym celu wykorzystał najlepsze dostępne wtedy włókno – jedwab, a także tkaninę – Aberdeen. Wykorzystywano wtedy także, zwierzęcą sierść. Jego wynalazek był w stanie powstrzymać kule, które zostały wystrzelone z broni palnej. Był to dla niego sukces, który chciał pokazać światu, co uczynił w 1897 roku. Wynalazca mógł się szczycić swoją pracą, ponieważ prawdopodobnie dzięki kamizelce uchroniono przed śmiercią króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Aby produkcja mogła odbyć się na większą skalę, musiał zostać opracowany sposób produkcji z wykorzystaniem maszyn. Dlatego Kazimierz Żegleń podpisał umowę z Janem Szczepanikiem, aby on dzięki swoim zakładom przygotował pomysł na masową produkcję. Dzięki pracy tych ludzi obecnie możemy cieszyć się wysokiej jakości kamizelkami.

2. Lampa naftowa
Jej wynalazcą także jest Polak – Ignacy Łukasiewicz na przełomie 1852-1853 roku. Celem naukowca nie było wynalezienie lampy naftowej. Zajmował się jej oczyszczaniem, między innymi spalał ją, aby sprawdzić jej jakość. W tamtym czasie popularnością cieszyły się lampy olejowe, lecz ich wydajność zostawiała wiele do życzenia. Więc pomysł, na który wpadł Polak, spowodował wielki przełom, w przemyśle, ponieważ zapoczątkowało to używanie paliwa, które było wydajniejsze, a także tańsze w produkcji niż oleje. Ludzie mogli cieszyć się lepszą wydajnością, co przekładało się pozytywnie na ich gospodarstwo domowe.

3. Samochód

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!