Przedstaw najważniejsze postacie polskiej kultury w pierwszej połowie 19 wieku

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przedstaw najważniejsze postacie polskiej kultury w pierwszej połowie 19 wieku, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze postacie polskiej kultury w pierwszej połowie XIX wieku
W polskiej kulturze pierwszej połowy XIX wieku znalazło się wiele postaci ważnych i szanowanych nawet współcześnie. Takie osoby to między innymi:
1) Aleksander Fredro – był hrabią urodzonym 20 czerwca 1793 roku. Był osobą bardzo wszechstronną oraz uzdolnioną. Zajmował się między innymi pisaniem. Był poetą, ale także pamiętnikarzem. Oprócz tego był komediopisarzem, a nawet oficerem. Zapisał się na kartach historii jako najwybitniejszy komediopisarz w literaturze polskiej. Jest autorem tak wybitnych dzieł jak: „Zemsta”, „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” czy „Pan Jowialski”.Zmarł we Lwowie, 15 lipca 1876 roku.
2) Zygmunt Krasiński – był poetą. Urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Tworzył w okresie romantyzmu. To jeden z polskich wieszczów narodowych. Przykładowe dzieła: „Nie-Boska komedia”, „Agaj-Han”, „Psalmy przyszłości”.Zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu.
3) Adam Mickiewicz – był człowiekiem o wielu talentach. Był poetą, ale oprócz tego także między innymi: tłumaczem, dowódcą wojskowym, nauczycielem, filozofem i działaczem religijnym. Urodził się 24 grudnia 1798 roku. Tworzył w epoce romantyzmu. Napisał wiele ważnych dzieł, m.in. „Pana Tadeusza”, „Odę do młodości”, „Konrada Wallenroda”, „Sonety krymskie”, „Dziady cz. II”, „Dziady cz. IV” oraz „Dziady cz. IV”.Jest to jeden z najwybitniejszych poetów epoki romantyzmu. Jest jednym z polskich wieszczów narodowych. Zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu.
4) Cyprian Kamil Norwid – należy do osób uzdolnionych w wielu dziedzinach. Urodził się 24 września 1821 roku. Był on poetą, a oprócz tego także między innymi: dramatopisarzem, rzeźbiarzem, prozaikiem, a nawet malarzem. Jego ważne dzieła to m.in. „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie”, „Moja piosnka (Do kraju tego…)”, „Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem” i Ad leones!”.Zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.
5) Juliusz Słowacki – urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu. Nie był to tylko poeta, ale też dramaturg i epistolograf. To jeden z trzech wieszczów naro

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!