Roald Amundsen

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Roald Amundsen, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Roald Engelbregt Gravning Amundsen był norweskim badaczem rejonów polarnych. Był również kluczową postacią okresu znanego jako Heroiczna Era Eksploracji Antarktydy.
Urodził się on w Borge, Østfold w Norwegii. Amundsen rozpoczął swoją karierę badacza polarnego jako pierwszy oficer na Belgijskiej Ekspedycji Antarktycznej Adriena de Gerlache w latach 1897-1899. Następnie w latach 1903-1906 samodzielnie kierował pierwszą ekspedycją, która pomyślnie pokonała Przejście Północno-Zachodnie na pokładzie Gjøa. W 1909 roku Amundsen rozpoczął planowanie wyprawy na biegun południowy. Opuścił on w czerwcu 1910 roku Norwegię. Wypłynął on na statku Fram i nim w styczniu 1911 roku dotarł na Antarktydę. Jego grupa założyła obóz w Zatoce Wielorybów. Rozbiła ona również serię składów zaopatrzeniowych na Szelfie Lodowym Rossa. Zrobili, to zanim w październiku wyruszyli w kierunku bieguna. 14 grudnia 1911 roku pięcioosobowa grupa pod dowództwem Amundsena jako pierwsza w historii pomyślnie dotarła na biegun południowy.
Następnie siedem lat później próbowali dotrzeć również na biegun północny. Jednak po nieudanej próbie dotarcia do bieguna północnego przez Przejście Północno-Wschodnie na statku Maud w 1918 roku, Amundsen rozpoczął planowanie wyprawy lotniczej. 12 maja 1926 roku Amundsen wraz z 15 innymi mężczyznami na sterowcu Norge stali się pierwszymi zweryfikowanymi odkrywcami, którzy dotarli do bieguna północnego. Amundsen zaginął w czerwcu dwa lata później podczas lotu z misją ratunkową dla sterowca Italia w Arktyce. Długo trwały poszukiwania jego szczątków, jednak bez skutku i w końcu zostały one odwołane we wrześniu tego samego roku.
Amundsen przyszedł na świat 16 lipca 1872 roku w Borge w Østfold w Norwegii. Urodził się on w rodzinie norweskich marynarzy i kapitanów pomiędzy miastami Fredrikstad i Sarpsborg. Roald był czwartym synem Jensa Amundsena i Hanny Sahlqvist. Jego matka chciała, aby Amundsen w przyszłości uniknął rodzinnego handlu morskiego. Dlatego też gorąco zachęcała go do kariery lekarza. Amundsen dotrzymywał tej obietnicy i rozpoczął studia na uniwersytecie medycznym. Jednak, gdy Roald miał 21 lat, jego matka zmarła. Wtedy też niezwłocznie po jej śmierci porzucił uniwersytet dla życia na morzu.
Amundsen w 1897 roku dołączył do Belgijskiej Ekspedycji Antarktycznej jako pierwszy oficer. Ekspedycja ta została pierwszą ekspedycją, która przezimowała na Antarktydzie. Załoga przetrwała zimę, mimo iż była do niej słabo przygotowana. W sumie nie zamierzali oni spędzać tak zimy, ale tak wyszło. Nie wiadomo czy zawinił błąd ludz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!