Robin Hood

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Robin Hood, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Robin Hood- chyba każdy chociaż raz słyszał to imię. Każdy z nas ma wtedy przed oczami tę filmowo-bajkową wersję młodego wygimnastykowanego mężczyzny w zielonym kostiumie i zielonym nakryciu głowy, który wraz ze swoją kompanią okradał bogatych, aby ich bogactwo rozdać biednym. Ale skąd w sumie wzięło się takie wyobrażenie Robin Hooda? Czy jest ono poprawne? W poniższym tekście spróbuję przybliżyć tę legendarną postać oraz jej zarys historyczny. Czy to się faktycznie uda- zobaczymy 😉
Robin Hood jest znanym legendarnym (bo w sumie tylko z legend go znamy) wyrzutkiem, który początkowo był znany jedynie w angielskich legendach folklorystycznych. Pierwsze podania ludowe z Robin Hoodem pochodzą już z XV wieku. Z czasem jednak jego legenda tak się rozrosła i spodobała, iż zaczął pojawiać się również w literaturze oraz licznych filmach i animacjach. Legendy mówią, iż Robin Hood był doskonałym łucznikiem oraz szermierzem. W walce na szable nie miał sobie równych, co pozwalało mu na swobodne ograbianie kupców. Niektóre wersje legendy mówią, iż Robin Hood musiał być szlacheckiego pochodzenia, gdyż w ówczesnych czasach jedynie arystokracja miała możliwość profesjonalnej nauki szermierki oraz łucznictwa. A samemu raczej trudno byłoby mu te umiejętności zdobyć. Niekiedy jest również przedstawiany jako mężczyzna walczący w wyprawach krzyżowych przed swoim powrotem do Anglii. Wówczas wracając miał on odnaleźć swoje ziemia, które bezprawnie zajął szeryf z Nottingham.
Na przestrzeni stuleci do Robin Hooda stworzono również wiele postaci, które występują razem z tym legendarnym mężczyzną. I tak możemy dowiedzieć się, że Robin Hood miał swoją miłość – kochankę Maid Marian, posiadał swoją wierną kompanię tak zwanych Wesołych ludzi. Oczywiście nie mogło również zabraknąć odwiecznego przeciwnika Robin Hooda. Był nim szeryf Nottingham. Szeryfa niezmiernie często przedstawia się jako człowieka asystującego księciu Janowi, który był uzurpatorem prawowitego (aczkolwiek wówczas nieobecnego) króla Ryszarda. Robin Hood jednak zawsze, w każdej legendzie, pozostaje wierny prawowitemu władcy.
Przez lata historia Robin Hooda się rozrosła i zmieniała. Przez lata powstało jej zdecydowanie wiele różnych adaptacji i wersji. Mimo tego, iż nie jest ona cały czas taka sama i mimo upływu już sześciu wieków od pierwszych jej wersji, historia ta jest nadal interesująca dla czytelników oraz widzów, jak i twórców nowych filmów i seriali. Historia Robin Hooda jest uważana za jedną z najbardziej znanych na świecie opowieści pochodzących z folkloru brytyjskiego, a Robin Hoodem nazywa się kogoś, kto buntuje się przeciw tyranii w imię wyższego dobra.
Nie wiadomo jednak, czy postać Robin Hooda jest tylko i wyłącznie osobą fikcyjną, czy może istniał on naprawdę. Jego historyczne pochodzenie jest przedmiotem licznych sporów i dyskusji historyków. Uważają oni, iż Robin Hood mógł być postacią historyczną i odnoszą się do postaci historycznych noszących podobne imiona. Poszukują oni również prawdopodobnych dowodów jego istnienia pochodzących nawet z XIII wieku, jednak ilu historyków, tyle ich teorii. Niektórzy sądzą, iż imię Robin Hood było po prostu przydomkiem używanym przez bandytów, jednak nikt nie jest w stanie stwierdzić, która wersja jest bardziej prawdopodobna.

Niektórzy twierdzą, iż pierwsze napomknięcie o Robin Hoodzie pochodzi z ballady angielskiej z XVI wieku, jednak inni spierają się o to mówiąc, iż niekoniecznie jest to prawdą. Pierwsze pisemne podania o Robin Hoodzie, które są udokumentowane pochodzą z XV wieku. Ciężko nazwać to podaniami… Są to ballady, jako że Robin Hood jest postacią legendarną, jednak hipotezy o jego prawdziwym istnieniu nigdy nie zostały potwierdzone. Wiadomym jest jednak na pewno, iż pierwsze ocalałe kopie ballad ludowych, które opowiadają historię Robin Hooda, pochodzą z drugiej połowy XV wieku lub pierwszego dziesięciolecia XVI wieku (o to też współcześni historycy się spierają). W tych najstarszych utworach jednak jasno widać już sympatię Robin Hooda do niższych klas społecznych. Można też w nich zauważyć jego oddanie Matce Boskiej i prawdopodobnie z tego powodu szczególne względy dla kobiet. Opisane są tam również jego wybitne umiejętności łucznicze, niechęć do kościoła oraz szczególną wrogość do szeryfa z Nottingham. Pojawiają się w nich również pierwsze imiona członków kompanii Robin Hooda. Wśród tych pierwszych opowieści pojawiają się: Mały John, Much Syn Młynarza oraz Will Szkarłatny.
We współczesnych formach Robin Hood jest zazwyczaj przedstawiany jako zdecydowany zwolennik króla Ryszarda Lwie Serce z końca XII wieku. Historia ta mówi, iż Robin Hood został wygnany z miasta i niejako nakłoniony do przestępczości podczas niewłaściwych rządów brata Ryszarda, Jana, podczas gdy Ryszard przebywał na trzeciej krucjacie. Ta wersja opowieści zyskała szczególną popularność w XVI wieku, jednak nie ma udokumentowanych pierwszych ballad potwierdzających tę wersję. Pierwotna wersja historii Robin Hooda z XV wieku została prawdopodobnie zmieniona do tej historii,
która była ciekawsza dla słuchaczy.
Wczesne ballady są także dosyć zgodne w kwestii statusu społecznego Robin Hooda. Twierdzą one, iż był on chłopem pańszczyźnianym. Mimo iż przez lata dokładne znaczenie tego terminu zmieniało się, obejmując w pewnym momencie również drobnych posiadaczy ziemskich, to jednak zawsze odnosiło się do pospólstwa. Jednak już w XVI wieku nowi artyści zaczęli zmieniać pochodzenie legendy uważając, iż wywodzenie się z niższej warstwy społecznej nie oddaje w pełni możliwości czynów oraz osobowości tego mężczyzny. Wówczas zaczęto przedstawiać Robin Hooda jako osobą szlachetnie urodzoną, nieraz wręcz jako hrabiego. I to właśnie takie pochodzenie, z wyższych klas społecznych, najczęściej utrzymuje się po dziś dzień.
Postać Robin Hooda w pierwszych tekstach o nim z XV wieku jest bardziej surowa niż w jego późniejszych wersjach. Przykładowo mężczyzna ten jest ukazany jako porywczy i atakujący innych po przegranych zawodach łuczniczych. Żadna z istniejących najwcześniejszych ballad nie pokazuje Robin Hooda jako dającego ubogim bogactwo bogatych. Chociaż w jednej z tych wczesnych wersji jest opis pożyczki pieniędzy przez Robin Hooda potrzebującemu rycerzowi. Ale musiał on później tę pożyczkę zwrócić. Taka surowość w przedstawianiu tego bohatera legend mogła wynikać z ówczesnych czasów. Kto pomyślał w XV wieku o jakiejkolwiek bezinteresowności. Ciężko to było sobie nawet wyobrazić, a opowiedzieć o tym? To by było jeszcze trudniejsze. Łatwiej było opisywać zatem Robin Hooda jako surowego mężczyznę, który był bliższy ówczesnemu społeczeństwu. Był on wówczas dla nich bardziej realny. Dopiero z czasem społeczeństwo zaczęło potrzebować bohatera pomagającego uciśnionym, pewnego rodzaju pomocnika w cierpieniach- BOHATERA niższych warstw społecznych, których przybywało. Pierwsze jednoznaczne stwierdzenie, że Robin Hood regularnie ograbiał bogatych, aby rozdać biednym, można znaleźć dopiero w balladzie z 1592 roku, czyli z końcówki XVI wieku. Jednak, mimo iż dopiero w XVI wieku mężczyzna zaczął zabierać bogatym, by dać biednym, to od samego początku istnienia legendy o nim Robin Hood zawsze stał po stronie niższych warstw społecznych.
Warto również zauważyć, iż w najwcześniejszych balladach o Robin Hoodzie zazwyczaj widoczne są średniowieczne formy uprzejmości, a nie nowoczesne ideały równości. Można to stwierdzić przede wszystkim z faktu, iż członkowie jego bandy zwykle klękają przed nim w ścisłym posłuszeństwie.
Liczne kontrowersje we wczesnych

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!