Rudolf Modrzejewski
Zamień czytanie na oglądanie!
Rudolf Modrzejewski to polski inżynier, który przyszedł na świat 27 stycznia 1861 r. w Bochni. Matką była Helena Modrzejewska, ojcem natomiast Gustav Sinmayer Modrzejewski. W młodości inżynier ten przeżył traumę, gdyż ojciec po rozstaniu z matką postanowił uwięzić syna, trzymał go przez 3 lata w ukryciu.
Mając 15 lat, Rudolf wraz z matką udał się do Stanów Zjednoczonych, studiował w Paryżu, wtedy też wystarał się o amerykańskie obywatelstwo. Rudolf miał dwa plany na swoje dalsze życie, chciał być inżynierem albo pianistą, znał się osobiście z Paderewskim. Ralph Modjeski to imię i nazwisko, pod którymi występował we Francji. Co chcę jednak zasygnalizować, w żadnym momencie nie zerwał stosunków z krajem, otwarcie mówił, że pochodzi z Polski.
28 XII 1885 r. doszło do mariażu inżyniera z Felicją Bendą, który nastąpił w Nowym Jorku, w polskim kościele katolickim. Rudolf Modrzejewski doczekał się trójki dzieci: Feliksa, Maryli oraz Karola. Związek małżeński, w którym funkcjonował inżynier, nie należał do udanych, rozpadł się po długiej separacji. Nie wiemy jednak ile w tym winy partnerów, gdyż wkrótce po rozwodzie Modrzejewski pocieszył się w ramionach Virginii Mary Giblin, która była jego drugą żoną.
W chwili kiedy inżynier uzyskał w Paryżu tytuł, na nowo przybył do USA, gdzie terminował pod okiem George’a Morrisona. Nasz inżynier był z pewnością człowiekiem przedsiębiorczym, gdyż w Chicago założył biuro konstruktorskie, które prosperowało bardzo dobrze. W Illinois w 1911 r., Rudolf uzyskał doktorat.
Dzięki swej pracowitości oraz otwartemu umysłowi, Rudolf Modrzejewski uzyskał światową sławę, otrzymał wiele projektów, które zaliczane były do tych najbardziej prestiżowych. Rudolfa Modrzejewskiego zapamiętamy jako pioniera w budowie mostów wiszących. Polak ten był nauczycielem dla Amerykanów, dlatego też możemy być dumni, że był naszym rodakiem. Co ważne, inżynier ten postawił na pylony, które zastąpiły stosowane wcześniej na szeroką skalę wieże.
Wszyscy kojarzymy zapewne most Golden Gate, który mieści się w San Francisco, jednakże czy zdajemy sobie sprawę, że jego budowniczy Joseph Strauss należał do najbardziej utalentowanych uczniów Modrzejewskiego.
Rudolf Modrzejewski był wielokrotnie upamiętniany, zarówno w kraju jak też za granicą. Most Fordoński w Bydgoszczy nazwany został imieniem tego wybitnego inżyniera, podobnie zresztą jak ulica na wrocławskim Brochowie.
Ciekawa jest też osoba matki inżyniera, była jedną z naszych najlepszych aktorek, właśnie wśród Bohemy przyszło spędzić młode lata
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!