Siemowit

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Siemowit, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Siemowit, znany także jako Ziemowit, to historyczny książę Polan, znany jedynie z relacji stworzonej przez Galla Anonima. Miał być synem Piasta i Rzepichy, a jego synem oraz następcą był Lestek. Siemowit miał dojść do władzy po obaleniu Popiela. Wiele informacji na temat księcia jest trudnych lub niemożliwych do zweryfikowania, toczą się także spory między historykami na temat tego, czy postać ta faktycznie istniała.

Osoba Siemowita jest znacząca dla dziejów Polski, ponieważ to jego uważa się za protoplastę dynastii, która stworzyła państwo polskie. Patrząc na drzewo genealogiczne Piastów widać, że Siemowit, a następnie jego potomkowie – Lestek i Siemomysł to poprzednicy Mieszka I, z którym to wiąże się chrzest Polski w roku 966. Gall Anonim, który wspominał o przodkach Mieszka I, zrobił to już po upływie około 150 lat od chrztu, w związku z czym pojawiają się wątpliwości odnośnie rzetelności tych informacji.

Anonim w swej kronice opisuje, że Siemowit pochodził z biednej rodziny oracza Piasta. Któregoś dnia, kiedy Popiel, który rządził w Gnieźnie, przygotowywał uroczystość postrzyżyn swoich synów, do grodu trafiło dwóch obcokrajowców. Zostali tam jednak źle potraktowani, co bardzo ich oburzyło – nie tylko nie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w uczcie, ale dodatkowo ich przepędzono. Gdy znaleźli się na przedmieściu, oracz zaprosił ich do swojego domu i ugościł, wyrażając przy tym współczucie dla fatalnie potraktowanych przybyszów. Choć nie miał wiele, poczęstował swoimi ubogimi zasobami – kawałkiem prosiaka i piwem – i zaprosił na postrzyżyny własnego syna. Goście mieli wtedy oświadczyć, że wraz z nalewaniem piwa będzie wzrastała jego ilość, a mięsem prosięcia będzie można napełnić aż dziesięć naczyń. Goście postrzygli chłopca i nadali mu imię Siemowit, które to miało odzwierciedlać jego dalsze losy. Imię oznaczało „przywódca rodu”, gdyż powstało od starosłowiańskiego „siemja” – „rodzina” i „wit” – „władca”. Przez wiele lat imię to zniekształcano i przybierało ono formę Ziemowit, jednak językoznawcy podkreślają, że to właśnie forma Siemowit jest jedyną poprawną.

W późniejszych latach pojawiły się domysły, że dwoma przybyszami z obcego kraju byli Cyryl i Metody lub ich uczniowie i mieli oni ochrzcić Siemowita w obrządku słowiańskim. Jednak wydaje się to niezwykle mało prawdopodobnym scenariuszem, szczególnie że nie ma żadnych dowodów ani przekazów, że Cyryl oraz Metody mieliby dotrzeć na tereny polskie.

Według poczynionych obliczeń na podstawie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.