Średniowiecze w Polsce
Zamień czytanie na oglądanie!
Średniowiecze w Polsce
Zapewne każdy, kto słyszy o Polsce średniowiecznej, od razu zaczyna myśleć o królach, królowych, ich podbojach i wojnach. Oczywiście można by się o wyżej wymienionych czynnikach porządnie rozpisać, zaczynając od Mieszka I poprzez Bolesława Chrobrego, Bolesława Szczodrego, Kazimierza Wielkiego, Jadwigę Andegaweńską i Władysława Jagiełłę. O najważniejszych średniowiecznych polskich wojnach i podbojach, np. o wyprawie Bolesława Chrobrego na Kijów, najazd Bolesława II na Czechy, najazd litewski na Polskę i Bitwa pod Grunwaldem. Można by wymieniać tak w nieskończoność, bo w historia Polski jest bardzo obfita w różnego rodzaju wydarzenia.
W tym wypracowaniu chcę, abyście się dowiedzieli o średniowiecznej Polsce trochę z innej strony – przyjrzyjmy się dokładniej kulturze panującej w średniowieczu. Jakie zwyczaje wtedy panowały. A oto tematy, które poruszę:
– stół średniowieczny – dania i potrawy w średniowiecznej Polsce
– dwór królewski
– średniowieczna medycyna
Postaram się w dość przyjemny, przyswajalny, a może i ciekawy sposób omówić każdy z tych myślę, że jednych z najważniejszych tematów. Oczywiście nie są to wszystkie tematy o średniowieczu, ale wybrałam według mojej subiektywnej opinii te najciekawsze.
Życzę miłej lektury 🙂
Kuchnia średniowiecza – dania i potrawy w średniowiecznej Polsce
Podstawą w diecie średniowiecznych ludzi przede wszystkim był chleb i inne produkty ze zbóż. W niższych warstwach społecznych jadano głównie warzywa oraz rośliny strączkowe np. fasolę albo groch. U osób wyższego stanu – szlachty oraz na dworze królewskim na stołach królowały mięsa – drób, dziczyzna oraz wieprzowina. Ciekawe jest to, że posiłki jadano góra dwa razy dziennie. Zawsze tak samo – obiad w południe i kolację wieczorem.
W życiu średniowiecznego ludu dużą rolę odgrywała religia chrześcijańska, a co za tym idzie liczne posty. Wtedy zachwycano się rybami, np. dorszami i śledziami.
Dwór królewski
Oczywiście na dworze królewskim oprócz króla oraz królowej nie mogło zabraknąć wielu ważnych osób na odpowiedzialnych stanowiskach.
Całym dworem zarządzał marszałek. Organizował on życie dworu, organizował uczty oraz przyjęcia, sprawował pieczę nad służbą.
W kancelarii znajdował się kanclerz – pisał on listy i zajmował się polityką zagraniczną. Musiała być to, jak na tamte czasu osoba bardzo wykształcona, która potrafiła czytać i pisać.
Miał też pomocnika, któremu dyktował listy, a także kroniki.
Kolejna ważna osoba to podskarbi. Zajmow
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!