SS-man
Zamień czytanie na oglądanie!
Czym było SS?
Ss, czyli Schutzstaffel to paramilitarne ugrupowanie nazistowskie, które na początku funkcjonowało jako formacja elitarna. W 1924 roku powstała jednostka, której zadaniem była ochrona Adolfa Hitlera. Rok później powstał oddział ochrony sal zajmowanych przez Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników, do którego należeli byli członkowie wyżej wspomnianej jednostki chroniącej Hitlera. Później zaczęły powstawać inne tego typu ugrupowania, które nosiły różne nazwy. Finalnie jednak wszystkie oddziały otrzymały jedną nazwę, którą była właśnie Schutzstaffel. Nazwa ta została wymyślona przez Hermanna Göringa i oznacza oddział ochronny.
Członków Schutzstaffel można określać jako: SS-manów, esesmanów lub esesowców.
Kto mógł zostać SS-manem?
Nie każdy mógł dołączyć do elitarnego grona esesmanów, a każdą kandydaturę poddawano dokładnej analizie. Liczyły się nie tylko prywatne poglądy polityczne kandydata, lecz także poglądy jego rodziny, a także gromadzono informacje na temat drzewa genealogicznego – esesman musiał bowiem posiadać aryjski rodowód. Ponadto esesman musiał być wysoki i mierzyć minimum 174 centymetry wzrostu, a także przejść badania medyczne, które miały ustalić nie tylko aktualny stan zdrowia mężczyzn, ale miały również dostarczyć informacji na temat cech, które miały być dziedziczone przez ich potomków. Jeśli dany mężczyzna zakwalifikował się do służby, odbywał szkolenie, podczas którego wpajano mu wyższość rasy aryjskiej nad innymi oraz prowadziło do wyzbycia się wszelkich cech i zachowań ludzkich.
Charakterystyka esesmana, czyli kim był przeciętny esesman?
Według oficjalnych danych muzeum Auschwitz-Birkenau można dowiedzieć się, że członkowie SS w KL Auschwitz w 1941 roku tworzyli grupę około siedmiuset osób, rok później już dwa tysiące, w 1944 roku trzy tysiące, a kilka miesięcy później ich liczba sięgała trzech tysięcy trzystu.
Badania wykazują, że większość z nich – siedemdziesiąt procent – posiadała zaledwie wykształcenie podstawowe. Wykształcenie wyższe posiadało jedynie pięć procent zatrudnionych w obozie esesmanów, co więcej pracowali oni jako lekarze lub architekci i zatrudnieni zostali w biurze budowlanym Schutzstaffel.
Najwięcej z nich wyznawało katolicyzm lub należało do kościoła ewangelickiego, natomiast pozostali nie należeli do żadnej instytucji i nie mieli określonych poglądów, co określano jako Gottgläubig.
Znaczną większość w SS stanowiły osoby posiadających obywatelstwo niemieckie oraz takie, w których rodowodzie znajdowali się niemieccy przodkowie.
Kobiety a SS
Kobiet
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!