Thomas Alva Edison

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Thomas Alva Edison, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Thomas Alva Edison to amerykański wynalazca, który żył w latach 1847 – 1931. Zdobył on szczególne uznanie za wynalezienie elektrycznej żarówki oraz fonografu, a stworzone przez niego laboratorium było pierwszym w historii instytutem badawczym. Założone przez niego podmioty gospodarcze osiągnęły sukces i w większości przekształciły się następnie w General Electric Company.

Urodził się w stanie Ohio, w Milan, jego rodzice pochodzili z Kanady. Młody Thomas uczęszczał do szkoły jedynie przez kilka miesięcy, a następnie sam poszerzał swoją wiedzę, korzystając ze zbiorów bibliotek publicznych. Matka bardzo pomagała synowi w rozwoju jego zainteresowań przyrodniczych i chłopiec już w wieku dziesięciu lat mógł przeprowadzać eksperymenty laboratoryjne w piwnicy swojego domu rodzinnego. W wieku dwunastu lat Edison został gazeciarzem i każdego dnia bywał w mieście Detroit, gdzie systematycznie odwiedzał bibliotekę i korzystał z dużego zasobu książek. W późniejszym czasie zaczął pracować jako telegrafista i w tamtym czasie zapoznał się z dziełami Faradaya, które niezwykle go pochłonęły. W roku 1869 Edison otrzymał swój pierwszy patent – na urządzenie elektrograficzne, które służyło do prezentacji wyników głosowań parlamentarnych na bieżąco. Po tym wydarzeniu młody wynalazca zrezygnował z pracy telegrafisty, by móc w całości oddać się wynalazkom.

Za pierwsze większe pieniądze otrzymane ze swojej pracy wynalazcy Edison otworzył własną wytwórnię, przy której założył zespół, w skład którego wchodzili doświadczeni technicy. Wraz ze swoim zespołem Edison pracował w tym samym czasie nad licznymi projektami. Po kilku latach Edison przeniósł się jednak do Menlo Park, gdzie zbudował dużych rozmiarów laboratorium naukowe – to z nim wiążą się późniejsze wielkie w dziejach wynalazki. Również tam pracowano zespołowo, gdyż znacznie usprawniało to całą pracę – finalnie wprowadzono podział na mniejsze zespoły, które zajmowały się poszczególnymi zagadnieniami i problemami technicznymi.

W następnych latach kariera Edisona prężnie się rozwijała. Do najważniejszych prac naukowca należało udoskonalenie telefonu Aleksandra Grahama-Bella, dzięki czemu udało się ulepszyć jakość transmisji i zwiększyć jej głośność. Godne wspomnienia było również skonstruowanie fonografu, czyli urządzenia służącego do rejestrowania dźwięku oraz jego odtwarzania.

Przedsięwzięciem, które było jednak kluczowe dla Edisona, było stworzenie elektrycznej żarówki oraz systemu pozwalającego na dostarczanie energii elektrycznej wielu odbiorcom. Pierwsza żarówka składała się ze szkl

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!