Wierzenia Słowian

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wierzenia Słowian, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wierzenia Słowian, to bardzo ciekawy i rozległy temat. To co dziś przedstawiane jest w książkach, filmach czy serialach jako fikcja i magia, było rzeczywistością dawnych ludów. Ludzie mieli własne prawdy, które dziś, po poznaniu lepiej świata, wydają nam się niemożliwe.
Religia dawnych ludów słowiańskich opiera na różnych mitach, wierzeniach i wielu rytuałach. Te akurat wierzenia zaliczają się do się religii politeistycznych. Niestety nie będę mogła wam opowiedzieć wszystkiego. Wtedy, gdy te wierzenia obowiązywały na szeroką skalę, nie było powszechne pisanie. Opowieści czy plany rytuałów opowiadano sobie z pokolenia na pokolenie, co z pewnością miało wypływ na to, że pod wpływem czasu zmieniały się one, a finalnie, niektóre, znikały. Jednak pomimo okrojonej wiedzy, warto przeczytać i dowiedzieć się trochę, jak żyli nasi dawni przodkowie. Zacznijmy więc od początku, od stworzenia świata.
Mit o stworzeniu świata, który istnieje w każdej religii czy wierzeniu, u Słowian prezentuje się następująco:
Cały świat jest pokryty wodą. Po tej wodzie w łodzi, spokojnie płynie sobie Bóg. Nagle dostrzega coś. Wyławia to i okazuję mu się diabeł, którego zaprasza do siebie, do łodzi. Razem dryfują dalej, gdy Bóg prosi diabła, by ten wyłowił kawałek ziemi. Ten wyciąga ziarenko piasku i tak oto powstaje pierwszy kawałek stałego lądu na obszarze wody. Bóg i diabeł współpracują razem tworząc świat, dopiero później pojawia się między nimi konflikt. Co ciekawe, Bóg, nie jest wszechwiedzący i wszechmocny jak w religii katolickiej.
Element utworzenie świata znajdzie się w każdej religii. Podobnie jak wytłumaczenia pewnych niespotykanych zjawisk. Ludzie wtedy nie znali świata, tak ja my go znamy. Jeśli zmieniały się pory roku, to ktoś musiał mieć na to wpływ. W mitologii greckiej, pory roku zależały od humoru Demeter, która gdy była z córką była szczęśliwa, ale gdy zostawała sama, to nastawała jesień i zima. U Słowian to właśnie przyroda kontrolowała wszystko. Wierzyli, że odprawianie konkretnych rytuałów czy powtarzanie wielu modlitw, zapewni im bezpieczeństwo i ześle łaski.
Religia Słowian opierała się głównie na czci przyrody. Spójrzmy na to z ich perspektywy. Tak naprawdę te zjawiska, które rozgrywały się wokół nich przypomniały magię. Z nieba czasem spadał deszcz, który orzeźwiał otoczenie, a czasem grad, który niszczył wiele. Nic dziwnego, że wymyślano opowieści, które tłumaczyły te niesamowite zjawiska. Kolejnym ważnym aspektem wiary, był kult Słońca. To właśnie ta gwiazda, była uważana za coś, co daje życie. Obraz Słońca często był odnajdowany na starożytnych tabliczkach. Towarzyszyły mu ptaki. Oprócz przyrody oraz Słońca, zważano też na ognisko domowe oraz zmarłych. Figurki, które przedstawiały bós

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!