Więzienie Alcatraz

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Więzienie Alcatraz, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wyspa Alcatraz znajduje się w Zatoce San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Leży ona około 2 kilometry od miasta San Francisco w stanie Kalifornia. Jest to nieduża wyspa. Została ona jednak ekonomicznie zagospodarowana. Znajdują się na niej bowiem: latarnia morska, fortyfikacja wojskowa, więzienie wojskowe oraz więzienie federalne. Warto zauważyć, iż więzienie federalne już nie działa. Więźniowie byli tam umieszczani w latach od 11 sierpnia 1934 roku do 21 marca 1963 roku, kiedy to zostało zamknięte. Warto zaznaczyć, iż przyczyną usytuowania tam więzienia były silne prądy występujące wokół wyspy oraz niska temperatura wody, które praktycznie uniemożliwiały ewentualną ucieczkę. Od końca XX wieku wyspa ta stała się dużą atrakcją turystyczną.
Od listopada 1969 roku przez około 19 miesięcy wyspa Alcatraz była okupowana przez grupę rdzennych Amerykanów. Początkowo pochodzili oni głównie z San Francisco. Z czasem jednak dołączyli do nich Indianie z innych części Stanów Zjednoczonych. Wszyscy oni byli częścią rdzennych amerykańskich aktywistów organizujących wówczas publiczne protesty w całych Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. W 1972 roku Alcatraz zostało przekazane Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Stało się ono wówczas częścią Golden Gate National Recreation Area, czyli narodowego obszaru rekreacyjnego Stanów Zjednoczonych. W 1986 roku wyspa ta zaś została uznana za National Historic Landmark, czyli miejsce szczególne w Ameryce ze względu na jego znaczenie historyczne.
Obecnie wszystkie obiekty na wyspie Alcatraz są zarządzane przez Służbę Parków. Turyści zaś chcący ją odwiedzić mogą dotrzeć na wyspę w mniej niż 15 minut promem.
W sierpniu 1934 roku wyspa Alcatraz została wyznaczona jako więzienie federalne Stanów Zjednoczonych. Więzienie Alcatraz zostało zaprojektowane do przetrzymywania więźniów, którzy nieustannie sprawiali kłopoty w innych więzieniach federalnych. Pierwsi więźniowie zostali tam przetransportowani 11 sierpnia tego samego roku. Zostali eskortowani do Alcatraz, skuci kajdankami w autokarach o wysokim stopniu bezpieczeństwa i strzeżeni około 60 specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Większość więźniów była skazana za napady na banki oraz morderstwa. Co ważne pracownicy Alcatraz byli doskonale wyszkoleni w zakresie bezpieczeństwa, ale niestety nie w zakresie resocjalizacji. W ciągu 29 lat funkcjonowania więzienia przebywali w nim jedni z najsłynniejszych przestępców w historii Stanów Zjednoczonych znani niejednokrotnie przez swoje występki na całym świecie. Między innymi przebywali tam: Al Capone (gangster pochodzenia włoskiego- stylizowany trochena ojca chrzestnego), Robert Franklin Stroud (morderca, zwany później Ptasznikiem z Alcatraz), George „Machine Gun” Kelly (gangster i przemytnik alkoholu), Bumpy Johnson (gangster- handlarz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!