Wiktor Briuchanow

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wiktor Briuchanow, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wiktor Pietrowicz Briuchanow jest byłym kierownikiem budowy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W latach 1970-1986 był on również dyrektorem tej elektrowni.
Briuchanow przyszedł na świat 1 grudnia 1935 roku w mieście Taszkent w Uzbekistanie (ówczesnym kraju należącym do Związku Radzieckiego). Był on najstarszym synem z czworga dzieci swoich rodziców. Jego ojciec był z zawodu szklarzem, natomiast matka- sprzątaczką. W kolejnych latach po ukończeniu podstawowej nauki w szkołach poszedł na uczelnię wyższą. Jako jedyny z braci zdobył wyższe wykształcenie. W 1959 roku uzyskał dyplom ukończenia wydziału energetycznego Politechniki Taszkienckiej w zakresie elektrotechniki. Po zakończeniu studiów Briuchanow otrzymał propozycję pracy w Akademii Nauk Uzbekistanu, która przyjął. Pracował on tam w Elektrociepłowni Angren. Zajmował on szereg różnych stanowisk. Między innymi pracował jako: monter odgazowywacz, maszynista pomp zasilających, pomocnik maszynisty turbiny, maszynista turbiny, starszy mechanik warsztatu turbiny, kierownik zmiany. Warto zaznaczyć, iż rok po awansowaniu go na kierownika zmiany został on dyrektorem zakładu. W 1966 roku, gdy miał 31 lat, Briuchanow został zaproszony do pracy w Elektrociepłowni Słowiańskiej. Rozpoczął tam pracę jako starszy brygadzista. Szybko jednak awansował na stanowisko kierownika warsztatu. Następnie zaś został zastępcą głównego inżyniera. Zrezygnował on jednak z pracy w Elektrociepłowni cztery lata po rozpoczęciu pracy, w 1970 roku. Rzucił on tę pracę na rzecz budowy elektrowni atomowej na Ukrainie. Warto wspomnieć również, iż od 1966 roku Briuchanow był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W latach zaś 1970-1986 był niejednokrotnie wybierany na członka obwodowego biura rejonowego komitetów miejskich partii w Kijowie, Czarnobylu oraz Prypeci.
Swoją żonę Walentynę Wiktor poznał w elektrowni Angren. Walentyna była asystentką inżyniera turbinowego. Wiktor zaś był wówczas świeżo po studiach.
W 1970 roku minister energetyki zaproponował Briuchanowowi nowe zadanie. Miał on stworzyć od podstaw i nadzorować budowę elektrowni atomowej. Miała się ona składać się z czterech reaktorów jądrowych RBMK, czyli tak zwanych Reaktorów Kanałowych Dużej Mocy. Elektrownia ta miała stanąć w Czarnobylu nad brzegiem rzeki Prypeć na Ukrainie. Początkowo Briuchanow zaproponował budowę ciśnieniowych reaktorów wodnych, jako bezpieczniejszych. Propozycja ta spotkała się jednaki ze sprzeciwem. Wskazywano wówczas względy bezpieczeństwa oraz ekonomiczne jako przemawiające za budową reaktorów RBMK. Ostatecznie to one zostały wybudowane. Briuchanow miał zbudować reaktory od podstaw. Zorganizował on wówczas tymczasową wioskę i kazał wybudować tam szkołę

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!