WIKTORIA HANOWERSKA
Królowa Wiktoria Hanowerska to z pewnością jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych królowych na całym świecie. Znana jako królowa Wielkiej Brytanii, oraz Irlandii, a także cesarzowa Indii. Jej panowanie trwało aż 63 lata – był to rekordowo długi czas. Dłużej od niej rządzi obecna królowa Elżbieta II.
Życiorys
Wiktoria urodziła się urodziła się 24 maja 1819 r. w Londynie, zmarła 22 stycznia 1901 r. w Cowes (wyspa Wight). Jej ojcem był Edward August Hanowerski, matką Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld. Wiktoria została ochrzczona pod imieniem Aleksandryna. Nikt jednak tak do niej nie mówił – od dziecka była Wiktorią. Kiedy miała osiem miesięcy, jej ojciec zmarł. Kilka dni później w jego ślady poszedł dziadek księżniczki.
Kiedy dziewczynka nauczyła się mówić posługiwała się językiem niemieckim. Dopiero później zaczęła pobierać lekcje języka angielskiego. Oprócz tego uczyła się łaciny, greckiego, francuskiego oraz włoskiego. Oprócz tego, jako dziecko przejawiała zainteresowanie historią oraz literaturą.
W wieku szesnastu lat Wiktoria po raz pierwszy spotkała Alberta Coburga-Gothy. W 1839 r., kilka lat później spotkali się ponownie. Księżniczka od razu się w nim zakochała. Ciekawe było to, że to ona wystąpiła z propozycją małżeństwa, a nie jak to jest w tradycji – mężczyzna. Wiktoria i Albert byli kuzynostwem. Jej matka i jego ojciec to rodzeństwo. Ślub młodej pary odbył się 10 lutego 1840 r. w St. James’s Palace. Tego dnia księżniczka włożyła na siebie białą sukienkę. Od tamtego czasu panny młode ubierają się w ten sposób na swoje śluby.Doczekali się oni aż dziewięcioro dzieci – czterech synów i pięć córek :
Ludwika Karolina Alberta,
Alicja Maud Maria – księżna Hesji
Wiktoria Adelajda Maria Ludwika – cesarzowa Niemiec
Beatrycze Maria Wiktoria Feodora – żona księcia Henryka Battenberga
Helena Augusta Wiktoria – żona księcia Chrystiana
Edward VII – król Wielkiej Brytanii
Leopold Jerzy Ducan Albert – książę Albany
Alfred Ernest Albert – książę sasko-koburski
Artur Wilhelm Patryk Albert – książę Stratheran i Connaught
Albert zmarł po 21 latach małżeństwa w 1861 r. Wiktoria bardzo po nim rozpaczała i nie mogła pogodzić się z jego śmiercią. Byli dobrze zgraną parą. Po tym straszliwym wydarzeniu królowa aż do końca swoich dni nosiła na sobie żałobę.
20 czerwca 1837 r. król Wilhelm IV zmarł na zawał serca. Tego dnia Wiktoria została królową.
Za swojego panowania królowa zyskała
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
tytuł „mediatora” kościoła prezbiteriańskiego w Szkocji oraz ,,najwyższego namiestnika Kościoła Anglii”. Oprócz tych tytułów uzyskała prawa do aprobowania aktu normatywnego, a także prawo do mianowania na premiera. Za jej panowania zaczęła funkcjonować maszyna parowa, odbyła się także pierwsza podróż królowej. Zaczęły także funkcjonować zegary, telefony. Stworzono pierwszy aparat fotograficzny. Otworzono pierwsze domy towarowe. Zaczęto propagować mycie rąk mydłem wśród mieszczaństwa, aby zmniejszyć liczebność zachorowań na epidemię cholery. W szpitalach zaczęto dokładniej myć sprzęty chirurgiczne podczas operacji. W tamtych czasach jednak nie wierzono, że to coś da. Zaczęto używać także leki znieczulające np. tlenek azotu bądź eter.
Oprócz wielkiej miłości Wiktorii jaką był Albert, królowa kochała…jeść. Mierzyła jedynie 149 cm wzrostu, przy czym ważyła aż 80 kg. W talii liczyła sobie 130 cm! Po obliczeniu jej BMI (wskaźnik masy ciała) okazało się, że królowa „znajdowała się” w II stopniu otyłości. Dokładny wskaźnik wynosił 36,03. Jak wyglądała uczta Królowej?
„Na rozgrzanie” podawano zupy. Potem – dania rybne. Następnie przystawki (na przykład pasztety) oraz dania główne (najczęściej mięsa, w różnorakich sosach). Po takim obiedzie na stołach znów pojawiały się przystawki, a na samym końcu podawano desery. Królowa uwielbiała makaroniki, biszkopciki, ciasto, a czasami kanapki z pieczenią lub kurczakiem. Do tego każdego dnia na dobre trawienie – herbatka o 17. Obowiązkowo z mlekiem i cukrem bądź innym słodzikiem. Wiktoria nie chciała schudnąć. Najwidoczniej jej tusza w niczym jej nie przeszkadzała. Może to właśnie z niej wywiązały się liczne choroby, które doprowadziły do jej śmierci? Tej prawdy już nigdy nie poznamy. Historycy spekulują na ten temat, każdy ma inną teorię.
Jak już wcześniej wspomniałam Aleksandryna Wiktoria Hanowerska zmarła 22 stycznia 1901 r. w Cowes na wyspie Wight. Przyczyną jej śmierci był krwiak w mózgu. Nie jest to jednak bardzo oficjalna i dokładna informacja. Królowa przeżyła 81 lat – był to rekordowo długi czas życia, zwłaszcza jak na tamte czasy. Do tego warto przypomnieć fakt, że panowała aż 63 lata, co czyniło ją królową przełomową. Po jej śmierci na
tronie Wielkiej Brytanii zasiadł jej syn – Edward VII. Podsumowując królowa Wiktoria zapisała się na kartach historii jako dobra, troskliwa oraz potężna władczyni.
Dziękuję za przeczytanie i mam nadzieję, że dzięki temu wypracowaniu dowiedzieliście się więcej o tej niezwykłej królowej Aleksandrynie Wiktorii Hanowerskiej.
Dodaj komentarz jako pierwszy!