Wiktoria Hanowerska

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wiktoria Hanowerska, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

WIKTORIA HANOWERSKA
Królowa Wiktoria Hanowerska to z pewnością jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych królowych na całym świecie. Znana jako królowa Wielkiej Brytanii, oraz Irlandii, a także cesarzowa Indii. Jej panowanie trwało aż 63 lata – był to rekordowo długi czas. Dłużej od niej rządzi obecna królowa Elżbieta II.
Życiorys
Wiktoria urodziła się urodziła się 24 maja 1819 r. w Londynie, zmarła 22 stycznia 1901 r. w Cowes (wyspa Wight). Jej ojcem był Edward August Hanowerski, matką Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld. Wiktoria została ochrzczona pod imieniem Aleksandryna. Nikt jednak tak do niej nie mówił – od dziecka była Wiktorią. Kiedy miała osiem miesięcy, jej ojciec zmarł. Kilka dni później w jego ślady poszedł dziadek księżniczki.
Kiedy dziewczynka nauczyła się mówić posługiwała się językiem niemieckim. Dopiero później zaczęła pobierać lekcje języka angielskiego. Oprócz tego uczyła się łaciny, greckiego, francuskiego oraz włoskiego. Oprócz tego, jako dziecko przejawiała zainteresowanie historią oraz literaturą.
W wieku szesnastu lat Wiktoria po raz pierwszy spotkała Alberta Coburga-Gothy. W 1839 r., kilka lat później spotkali się ponownie. Księżniczka od razu się w nim zakochała. Ciekawe było to, że to ona wystąpiła z propozycją małżeństwa, a nie jak to jest w tradycji – mężczyzna. Wiktoria i Albert byli kuzynostwem. Jej matka i jego ojciec to rodzeństwo. Ślub młodej pary odbył się 10 lutego 1840 r. w St. James’s Palace. Tego dnia księżniczka włożyła na siebie białą sukienkę. Od tamtego czasu panny młode ubierają się w ten sposób na swoje śluby.Doczekali się oni aż dziewięcioro dzieci – czterech synów i pięć córek :
Ludwika Karolina Alberta,

Alicja Maud Maria – księżna Hesji

Wiktoria Adelajda Maria Ludwika – cesarzowa Niemiec

Beatrycze Maria Wiktoria Feodora – żona księcia Henryka Battenberga

Helena Augusta Wiktoria – żona księcia Chrystiana

Edward VII – król Wielkiej Brytanii

Leopold Jerzy Ducan Albert – książę Albany

Alfred Ernest Albert – książę sasko-koburski

Artur Wilhelm Patryk Albert – książę Stratheran i Connaught

Albert zmarł po 21 latach małżeństwa w 1861 r. Wiktoria bardzo po nim rozpaczała i nie mogła pogodzić się z jego śmiercią. Byli dobrze zgraną parą. Po tym straszliwym wydarzeniu królowa aż do końca swoich dni nosiła na sobie żałobę.
20 czerwca 1837 r. król Wilhelm IV zmarł na zawał serca. Tego dnia Wiktoria została królową.
Za swojego panowania królowa zyskała

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!