Wybuch Elektrowni W Czarnobylu

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wybuch Elektrowni W Czarnobylu, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wybuch Elektrowni w Czarnobylu
Elektrownia Jądrowa znajdowała się w niedalekiej odległości od Prypeci, było to miasto mieszczące się na Ukrainie. W elektrowni znajdowały się cztery reaktory, które mogły wydzielać do maksymalnie 3,2 GW mocy cieplnej. Reaktory nie były oddane do użytku w tym samym momencie:
– 1 reaktor oddano do użytku w 1977 roku
– 2 reaktor oddano do użytku w 1978 roku
– 3 reaktor oddano do użytku w 1981 roku
– 4 reaktor oddano do użytku w 1983 roku
– 5 i 6 reaktor był w budowie podczas wybuchu
Wybuch Elektrowni w Czarnobylu, miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku, około godziny 1:24. Do wybuchu doszło w bloku energetycznym nr 4. Reaktor został doszczętnie zniszczony, co spowodowało wyrzucenie ogromnej ilości radioaktywnych pyłów w powietrze. Doszło do zawalenia się bloku przez co zginęła jedna osoba znajdująca się w środku. Dodatkowo doszło do zapalenia się budynku. Strażacy mieli za zadanie ugasić między innymi płonący grafit. Zadanie to było bardzo ciężkie i wymagało piasku w ilości kilku ton, dolomitu, gliny, a nawet ołowiu. Dodatkowym utrudnieniem było to, że gaszenie musiało odbywać się z pomocą śmigłowców, ponieważ nie było innej opcji. Piloci mimo pracy przy znacznym napromieniowaniu, nie posiadali dobrego zabezpieczenia, przez co narażali swoje zdrowie.
Chmura radioaktywnego pyłu była tak wielka, że przechodząc doszła nawet do wschodniej części USA a na swojej trasie objęła także część ZSRR i większość Europy. Jednakże aż 60% powstałego radioaktywnego pyłu opadło na obszarze Białorusi, natomiast 9% na terenie Ukrainy.
Na początku nikt nie przyznawał się do wybuchu, podejmowana próby tuszowania całej sytuacji, lecz niewątpliwie było to ciężkie przez coraz większy wzrost radiacji. Dopiero gdy podwyższony jej poziom wykryto w Szwecji rozpoczęto ewakuację osób zamieszkałych w obwodzie kijowskim. Mieszkało tam wtedy 130 tysięcy osób, które musiały nagle zostać ewakuowane. Zostało napromieniowanych znacznie więcej ludzi niż sami mieszkańcy szacuje się, że aż 600 tysięcy osób, do których oprócz mieszkańców zaliczały się także służby pomagające likwidować skutki wybuchu między innymi strażacy bądź służby ewakuujące. Powstała także wydzielona strefa zamknięta, która obejmowała teren 30 kilometrów wokół elektrowni nazwana została „strefą posiadającą najwyższy stopnień skażenia” zaś 10 km wokół elektrowni należało do terenu, który był nazwany „szczególnie zagrożonym”. Mimo że przez bardzo długi czas był to obszar w pełni zamknięty, to od jakiegoś czasu jest dostępny między innymi dla wycieczek, które odbywają się na terenie Czarnobylu.
Radioaktywne pyły, które dostały się do atmosfery:
– Izotopy uranu, jodu – 131, plutonu (cz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.