Zawisza Czarny
Zamień czytanie na oglądanie!
Wielu Polaków zapisało się w historii, dzięki swojej wiedzy, osiągnięciach, odwadze lub umiejętnościach. Ich nazwiska znamy po teraźniejsze czasy, a czyny wpływają na naszą codzienność. Dziś przestawię wam postać, którą zna większość z nas. Mowa tu o najsłynniejszym polskim rycerzu, który zwał się Zawisza Czarny. Jest to naprawdę postać kultowa, a w naszej kulturze istnieje nawet przysłowie ,,polegać jak na Zawiszy”, które oznacza, czyjąś niezawodność.
Nasz dzisiejszy bohater urodził się prawdopodobnie w 1370 roku w miejscowości Stare Garbowo, położone na dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Jego rodzice to Mikołaj oraz Dorota z Garbowa, z czego ojciec był zarządcom stajni w okolicach Sieradza. Rodzina ta miała herb Sulima, co mylnie naprowadziło naukowców na niemieckie pochodzenie wielkiego wojownika. Żoną Zawiszy została Barbara herbu Pilawa i była ona bratanicą biskupa krakowskiego Piotra Wysza. Niestety twierdzi się, że nie była to miłość, lecz ślub z rozsądku. Takie rzeczy często miały miejsce w tamtych latach.
Z czego zasłynął nasz bohater? Dlaczego jego nazwisko jest nam znane? Otóż głównie życie Zawiszy Czarnego oraz jego osiągnięcia możemy wiązać z walkami z Turkami. Zaczęły się w 1396 roku, a więc gdy Zawisza miał około dwadzieścia sześć lat. Wstąpił do grup walczących wraz we swoim bratem Farurejem. Co ciekawe całe wyprawy wojenne organizował król Węgier, Zygmunt Luksemburg. Wiedział on i wierzył, w polską siłę. Doceniał ich wolę walki, odwagę i nieustaną chęć rozwoju. Jednak z Zawiszą Czarnym wiązały go szczególnie serdeczne relacje. Byli przyjaciółmi do końca dni…
Jednak Zawisza zawsze był wiernym Polakiem. Choć wiedział, że jest daleko od ojczyzny i służy królowi Luksemburgowi, to jednak szybko wrócił do kraju, gdy usłyszał o sytuacji z krzyżakami. Jak wiemy, między nami, a krzyżakami dochodziło często do różnych spięć. W tamtym czasie doszło do takiego momentu, że musiała rozegrać się bitwa. Była to bitwa być może jeszcze słynniejsza, niż nazwisko prawdziwego bohatera, o którym dzisiaj mówimy. Mowa tu o legendarnej Bitwie pod Grunwaldem, rozegranej w 1410 roku. Zawisza, z decyzji króla Jagiełły, zajął miejsce w chorągwi krakowskiej. Musicie wiedzieć, że to tam znajdowali się najlepsi oraz najbardziej odważni rycerze. W związku z tą bitwą, istnieje pewna piękna legenda o Zawiszy Czarnym. Otóż pomimo, że ostatecznie wygraliśmy to zderzenie, to był moment, gdy chorągiew była zagrożona, a gdyby ją pokonano losy tego wydarzenia, mogłyby się potoczyć w całkiem odmienny sposób. Więc legenda mówi, że to właśnie naszemu bohaterowi, Zawiszy Czarnemu, udało się uratować sytuację polskiego oddziału. Obronił on chorągiew, poprzez przepr
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!