Zdobycie Berlina

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Zdobycie Berlina, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wiosna 1945 roku była końcowym etapem istnienia III Rzeszy, Adolf Hitler chciał, żeby Niemcy walczyli do końca. Wódz chciał trzymać bolszewików z dala od Berlina, wywalczyć korzystne warunki pokoju, tym samym ratując swój kraj przed upadkiem. Przewaga Aliantów w styczniu 1945 roku była już znaczna, Amerykanie zrzucali bomby w dzień, Niemcy nie mogli jak temu przeciwdziałać. Wcześniej byłoby to całkowicie niemożliwe, teraz państwo Hitlera chyliło się ku rychłemu upadkowi. Armia Czerwona w styczniu 1945 roku była w swoim prime timie, nigdy wcześniej nie dysponowała porównywalną potęgą, na swoich warunkach weszła do Warszawy.

Kapitulacja Berlina była dla Niemców trudnym przeżyciem, nie tylko dlatego, że idea Rzeszy, która miała być 1000- letnia, zawaliła się niczym domek z kart. Z Berlina wracano na piechotę, miasto było zniszczone, w studniach były ciała ludzkie. Czerwonoarmiści gwałcili na masową skalę kobiety, wędrując przez wsie, napotykano jedynie trupy. Józef Stalin zezwalał na czyny bezprawne, dał zielone światło gwałtom, morderstwom.

Armia Czerwona prowadziła zacięte walki o Królewiec, miasto położone w Prusach Wschodnich, z którego pochodził m.in. Immanuel Kant. Prusacy wiedzieli, że wiążą siły, które w innym przypadku Sowieci mogliby skierować na Berlin. Stolica Rzeszy dostała potrzebny czas, żeby we właściwy sposób się przygotować do obrony. Królewiec bronił się do 9 kwietnia, Alianci zdobyli Budapeszt, co jest uznawane przez historyków, za niezwykle trudną batalię, 18 marca Polacy zdobyli Kołobrzeg, 30 marca Gdańsk. Amerykanie zdobyli Zagłębie Ruhry m.in. Gelsenkirchen.

W Jałcie rozpoczęto konferencję mocarstw, miało to miejsce w lutym 1945 roku, ustalano powojenne granice, strefy wpływów, dogadywano strategię prowadzenia działań zbrojnych przeciwko Państwom Osi. Franklin Delano Roosevelt wraz z Józefem Stalinem odgrywali zasadniczą rolę w tworzeniu nowego porządku.

Adolf Hitler jeszcze na początku 1945 roku łudził się, że będzie umieć nawiązać stosunki dyplomatyczne między zachodnimi Aliantami i III Rzeszą, co o tym wszystkim myślał Józef Stalin? Generalissimus dążył do tego, żeby jego ludzie jak najszybciej zdobyli Berlin. Marszałek Żukow potrzebował czasu, podobnie jak Iwan Koniew, dowódcy ścigali się do Berlina. 16 kwietnia postanowiono rozpocząć ofensywę na Berlin. Generalissmus chciał, żeby Amerykanie i Brytyjczycy spowolnili swe działania. 12 kwietnia 1945 r. Delano dostał wylewu krwi do mózgu, poniósł śmierć tego samego dnia. Goebbels i Hitler dopatrywali się działania sił nadprzyrodzonych, Adolf uważał, że jego największym wrogiem jest Roosevelt, kolejnym prezydentem został Harry Truman, który obawiał się bolszewików, ale miał zbyt mało czasu, żeby cokolwiek zmienić. Berlin był miastem umarłym, Niemcy musieli wystawić 200 tysięcy ludzi, żeby go obronić. Stolica Rzeszy była broniona przez Volkssturm, który nie mógł sobie poradzić z Armią Czerwoną. Rosjanie rewanżowali się, naw

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!