Żołnierze Wyklęci

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Żołnierze Wyklęci, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

Żołnierze Wyklęci – zwani również jako „Żołnierze Niezłomni”. To żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy swoją walkę o wolną Polskę z reżimem komunistycznym przypłacili życiem lub też przez prawie pół wieku żyli z piętnem „bandytów” oraz „faszystów”, jak określała ich komunistyczna propaganda.
Żołnierze Wyklęci byli prześladowani przez komunistów, wsadzani do więzień, torturowani, a także mordowani. Nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, aby Polacy czuli do nich wstręt i obrzydzenie. Żołnierze Niezłomni walczyli o niepodległość, o zachowanie naszej tradycji i wiary, której komuniści ogromnie nienawidzili.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI (tylko niektórzy):
-Witold Pilecki,
-Danuta Siedzikówna „Inka”,
-Henryk Flame „Bartek”,
-Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”,
-Józef Kuraś „Ogień”,
-Józef Franczak „Lalek”,
-August Fieldorf „Nil”,
-Łukasz Ciepliński „Pług”,
-Stanisław Maczek,
-Władysław Anders,
-Edward Taraszkiewicz „Żelazny”,
-Mieczysław Małecki „Sokół”,
-Henryk Wybranowski „Tarzan”,
-Stanisław Pakuła „Krzewina”,
-Zdzisław Badocha „Żelazny”,
-Henryk Wieliczko „Lufa”,
-Jerzy Lejkowski „Szpagat”,
-Marian Pluciński „Mścisław”,
-Wacław Lipiński „Aleksander”.

ODMIANA SŁOWA „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” PRZEZ PRZYPADKI
Liczba pojedyncza (żołnierz wyklęty):
Mianownik – Żołnierz Wyklęty
Dopełniacz – Żołnierza Wyklętego
Celownik – Żołnierzowi Wyklętemu
Biernik – Żołnierza Wyklętego
Narzędnik – Żołnierzem Wyklętym
Miejscownik – Żołnierzu Wyklętym
Wołacz – Żołnierzu Wyklęty

Liczba mnoga (żołnierze wyklęci)
Mianownik – Żołnierze Wyklęci
Dopełniacz – Żołnierzy Wyklętych
Celownik – Żołnierzom Wyklętym
Biernik – Żołnierzy Wyklętych
Narzędnik – Żołnierzami Wyklętymi
Miejscownik – Żołnierzach Wyklętych
Wołacz – Żołnierze Wyklęci

SYNONIMY (słowa o tym samym znaczeniu)
Żołnierze Niezłomni.

PRZYKŁADY UŻYCIA W ZDANIACH SŁOWA „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”
1. Żołnierze Wyklęci byli bardzo odważni i wierni ojczyźnie.
2. 1 marca obchodzi się święto Żołnierzy Wyklętych.
3. Czy mógłbyś wymienić mi kilka Żołnierzy Wyklętych?
4. Czy wiesz, dlaczego Żołnierze Wyklęci byli nazywani „zaplutymi karłami reakcji”?
5. Który z Żołnierzy Wyklętych dobrowolnie dał się złapać do obozu koncentracyjnego Auschwitz?

PRZEDSTAWIENIE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Danuta Siedzikównka „Inka” – miała tylko 15 lat, kiedy wstąpiła do Armii Krajowej (AK). Gdy po wojnie złapali ją komuniści, po czym wsadzili do więzienia, została odbita przez żołnierzy V Wileńskiej Brygady, którą dowodził major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. W oddziale była sanitariuszką. Komuniści złapali ją drugi raz. Torturowana przez nich, nie wydała nikogo, a później została skazana na śmierć. Miała zaledwie 18 lat, gdy zabito ją w więzieniu w Gdańsku. Zanim w Danutę trafiła kula, dziewczyna zdążyła krzyknąć: „Niech żyje Polska!”.

Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – był jednym z dowódców najsłynniejszego, a także najwaleczniejszego oddziału partyzanckiego. Była to V Brygada Wileńska zwana Brygadą Śmierci. Major Szendzielarz Walczył w czasie wojny na Wileńszczyźnie i bronił polskości tych ziem. Po wojnie, kiedy Wilno zabrali Sowieci, „Łupaszka” przeprowadził swoich żołnierzy do Polski i na Pomorzu, Podlasiu oraz w Białostockim nękał komunistów. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB), a następnie zamordowany w 1951 roku, tak jak wielu innych dowódców i żołnierzy antykomunistycznych.

Kapitan Henryk Flame „Bartek” – dowodził olbrzymim oddziałem partyzanckim na południu Polski. Często nazywano go „Królem Podbeskidzia”. Komuniści nie potrafili pokonać go w bitwie, lecz w końcu nadszedł moment, gdy uciekli się do przerażającego podstępu. Przez pewnego zdrajcę, który używał pseudonimu „Kapitan Lawina” namówiono partyzantów Henryka do wyjazdu w pobliżu Jeleniej Góry. W czasie drogi, podczas noclegu, funkcjonariusze UB zabili każdego partyzanta (z wielkim szczęściem okazał się jeden partyzant, który uciekł z miejsca zbrodni). Henryk Flame „Bartek” uniknął wówczas śmierci, ponieważ przebywał w szpitalu. Jednak jego dalszy żywot nie trwał długo, bo został postrzelony przez komunistycznego milicjanta.

Józef Kuraś „Ogień” – dowódca Oddziału Partyzanckiego „Błyskawica”, z którym „bił się za Polskę bez komunistów”. Oddział ten liczył 500 żołnierzy. Był postrachem komunistycznego władania Polską. Podczas wojny walczył z Niemcami. Hitlerowcy zamordowali mu żonę, ojca i synka (nazywał się Zbyszek, miał dwa lata), a także spalili dom. Po tym okropnym i przerażającym zdarzeniu dostał pseudonim „Ogień”. Kuraś zmarł w 1947 roku.

Rotmistrz Witold Pilecki – był żołnierzem broniącym Polski w 1920 roku przed najazdem rosyjskim i w 1939 roku przed agresją niemiecką. Wiernie służył ojczyźnie, działając w tajnej organizacji walczącej z Niemcami. Pozwolił aresztować się okupantom, by dostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miał zgromadzić informacje na temat zbrodni popełnianych tam przez Niemców. Na miejscu Pilecki organizował pomoc więźniom. Został przywódcą grupy pomagającej im w ucieczkach oraz dostarczającej żywność i odzież. Po trzech latac

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!