Żony Henryka VIII

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Żony Henryka VIII, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Henryk VIII Tudor miał w swoim życiu sześć żon i jeszcze więcej kochanek. Mimo znanej powszechnie historii o „miłościach” króla, władza i pieniądze jakimi dysponował kusiły niejedną kobietę, dlatego chętnych na zostanie żoną władcy nie brakowało. Jak wyglądało życie królowych u boku ich niewiernego małżonka?
Pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska. To księżniczka Kastylii oraz Aragonii. Na początku wyszła za mąż, za Artura Tudora. Ich małżeństwo nie trwało długo, ponieważ Artur zmarł po sześciu miesiącach od ich ślubu. Zdecydowano, żeby Katarzyna wyszła za mąż po raz drugi – za Henryka VIII – brata swojego zmarłego męża. Pobrali się w 1509 roku, Katarzyna miała wtedy 24 lata, a jej małżonek 18.
Możliwe, że ich małżeństwo byłoby szczęśliwe, jednak królowa nie spełniła jednej z największych chęci króla – nie urodziła mu syna. Władca wręcz panicznie dążył do przedłużenia swojego rodu. Potrzebował do tego potomka płci męskiej, czego „Katarzyna Aragońska mu nie zapewniła”. Zirytowany król wpadał w wir romansów. Został z niego wyrwany przez Annę Boleyn.
W przeciwieństwie do kochanek Henryka VIII Anna Boleyn nie chciała, by jej uczucia były dla niego jedynie kolejnym, przelotnym romansem. Postawiła mu warunki – żeby z nim być, musiała zostać kolejną królową. Okazało się to niemałym problemem, ponieważ papież nie chciał dać Henrykowi unieważnienia ślubu.
Król szukał różnych metod, aby zakończyć swoje małżeństwo z Katarzyną Aragońską. Powołał się na fakt, że była najpierw żoną jego brata, co zostało potępione w Biblii. Następnie władca odszedł od Kościoła Katolickiego i stworzył własne wyznanie – anglikańskie.
Anna Boleyn oraz Henryk VIII wzięli ślub 25 stycznia 1533 roku. Niestety ich małżeństwo również nie należało do udanych. Królowa zamiast syna urodziła córkę. W dodatku była zazdrosna o kochanki swojego męża, ponieważ widziała w nich zagrożenie – sama była kiedyś jedną z nich. Jej ostatnia ciąża zakończyła się poronieniem zaraz po tym, gdy zobaczyła, siedzącą na kolanach jej męża młodą kobietę – Jane Seymour. Gdy po tym nieprzyjemnym wydarzeniu królowa doszła do siebie, usłyszała, że Henryk nie mógł darzyć jej uczuciem – stwierdził, że został zaczarowany. Dla Anny Boleyn nie mogło zwiastować to niczego dobrego. Władca uznał, że musi skończyć swoje małżeństwo najszybciej jak się da. Najlepszym wyjściem dla króla była śmierć jego żony. Została oskarżona o zdradę i skazana na śmierć.
Kolejny ślub Henryka odbył się jedenaście dni po śmierci Anny Boleyn. Nową królową została wcześniej wspomniana kochanka Henryka – Jane Seymour.
Nowa władczyni sprawiła, że córka Henryka przestała być już damą dworu. Zyskała tym ogromną popularność. Na początku 1537 roku Jane zaszła w ciążę,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.