Zygmunt I Stary urodził się w Kozienicach 1 stycznia 1467 roku. Należał do dynastii Jagiellonów. Jego rodzicami byli Kazimierz IV Jagiellończyka i Elżbieta Rakuszanka. Ponieważ miał on kilkorga starszych braci, jego szanse na dziedziczenie korony były niewielkie. W młodych latach pobierał nauki u Jana Długosza, człowieka o wszechstronnym wykształceniu. Na swój dwór, Zygmunta przyjął jego starszy brat Władysław, panujący na Węgrzech i w Czechach. Dostał od niego księstwo głogowskie oraz opawskie. Po kilku latach pełnił także obowiązki namiestnika Śląska i Łużyc Dolnych, co przygotowało przyszłego króla do sprawowania władzy.
Pobyt na dworze Władysława wywarł znaczący pływ na dalsze życie przyszłego króla. Młody Zygmunt miał okazję bliżej zetknąć się z rządami możnowładztwa oraz nawiązać kontakty z wyższym duchowieństwem, co wpłynęło na kształtowanie się jego katolickiej postawy. Pomimo pobożności, Zygmunt przez długi czas pozostawał związku z Katarzyną Telniczanką, z którą miał kilkoro dzieci.
Po śmierci swojego brata Aleksandra Jagiellończyka, który był wielkim księciem litewskim i królem Polski, Zygmunt, wbrew postanowieniom unii mielnickiej, zajął jego miejsce. Koronacja odbyła się w Krakwie i w styczniu 1507 roku, rozpoczynając tym samym długie panowanie nowego króla.
W trakcie trwających czterdzieści jeden lat rządów Zygmunta I Starego, zaszło wiele zmian w państwie. Początki jego panowania układały się pomyślnie. Król prowadził rozważną politykę, starając się nie dopuścić do okrążenia przez wroga oraz wystrzegając się niepotrzebnych walk.
Wielkiemu Księstwu Litewskiemu zagrażało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Początkowo Zygmunt I Stary próbował odzyskać Siewierszczyznę. W 1509 roku utracił Psowo, przejęte przez Wasyla III.
W roku 1512 król zawarł związek małżeński z siedemnastoletnią wówczas Barbarą Zapolyą, córką antyhabsburskiego węgierskiego magnata Jana Zapolyi. Małżeństwo to miało na celu wzmocnienie relacji pomiędzy Jagiellonami i Zapolyami, który byli przeciwnikami Habsburgów. Barbara była kobietą bardzo pobożna i życzliwa, kochana przez króla i poddanych. Mieli ze sobą dwoje dzieci: Jadwigę oraz Annę. Ich szczęście nie trwało jednak długo, ponieważ Królowa zmarła trzy lata po ślubie, w październiku 1515 roku. Jak możemy przeczytać w książce Wizerunki Książąt i królów Polskich J. I. Kraszewskiego „(…) żal w kraju był powszechny. Odznaczała się ona pobożnością, miłosierdziem, pokorą, a współcześni niemal za świętą ja uznawali.”
W trakcie panowania Zygmunta I Starego nastąpiły także porażki polityczne. W wyniku wojny litewsko-moskiewskiej, trwającej w latach 1512-1522, pomimo zwycięstwa hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego w bitwie pod Orszą, w 1514 roku utracono Smoleńsk. W tym samym roku został zawarty sojusz pomiędzy Wasylem III, a cesarzem Maksymilianem I Habsburgiem, przeciwko Rzeczypospolitej. Cesarz nie zaakceptował warunków pokoju toruńskiego z 1466 roku, co dawało możliwość państwu zakonu krzyżackiego do wyłamania się z lennej zależności w stosunku do Polski. Król, usiłując zakończyć antypolski sojusz w 1515 roku, udał się na zjazd wiedeński, w wyniku, którego Maksymilian I Habsburg wycofał swoje poparcie dla Moskwy oraz uznał lenną zależność Prus.
W roku 1518 król po raz drugi wyszedł za mąż. Jego wybranką była Bona z rodu Sforzów, córka Izabeli Aragońskiej i Giana Galeazza Sforzy. Para królewska miała ze sobą kilkorga dzieci: Izabelę, Zygmunta II Augusta, Zofię, Annę, Katarzynę oraz Olbrachta. Nowa królowa pomimo pięknej urody i inteligencji, okazała się chciwą i przebiegłą panią. W realizacji swoich planów i prowadzeniu własnej polityki pomagała jej łagodność męża oraz opadająca z upływem lat jego siła i energia.
Bona Sforza miała poparcie w młodej magnaterii, która żywiła nadzieję na otrzymanie dzięki niej beneficjów kościelnych oraz urzędów. Królowa w dużej mierze przyczyniła się także do elekcji w 1529 roku. Nowo wybranym królem został królewicz Zygmunt August, choć jego ojciec Zygmunt I, nadal żył. Działania te nie były zgodne z polskim zwyczajem i spotkały się ze sprzeciwem i oburzeniem szlachty. W tej sytuacji, młody monarcha, został zobowiązany do potwierdzenia, na mocy odpowiedniej konstytucji, respektowania zasad wolnej elekcji. Miało to miejsce w 1530 roku, na sejmie koronacyjnym, a następnie w 1538 roku.
Król Zygmunt I Stary był człowiekiem bardzo pobożnym i choć nie należał do zwolenników reform, to jednak nie niszczył tolerancji wyznaniowej. Nie realizował wydanych edyktów przeciwko luteranom, jednak w 1526 roku stłumił rewolucję protestancką, jaka miała miejsce w Gdańsku, uznając ją za burzącą ład społeczny.
Trwająca dwa lata wojna polsko-krzyżacka, zakończyła się w 1521 roku kompromisowym rozejmem i hołdem lennym Prus. W nowożytnej Europie był to pierwszy układ zawarty pomiędzy katolickim monarchą, a protestanckim księciem. Polska w 1533 roku zawarła także wieczysty pokój z Turcją nie przystępując tym samym do krucjat antytureckich.
Za panowania króla Zygmunta I Starego izba poselska miała du�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
że uprawnienia, które zostały potwierdzone i poszerzone w 1505 roku, za sprawą uchwalenia konstytucji sejmowej zwanej potocznie nihil novi, co z łaciny oznacza „nic nowego”. Monarcha nie miał wpływu na wybór ich członków, w przeciwieństwie do senatorów, których sam mógł mianować. W tej sytuacji król chętniej korzystał z rady senatorów, a także ministrów. Zygmunt I Stary nie należał do zwolenników systemu parlamentarnego ani politycznej niezależności szlachty. Zgadzał się jednak na respektowanie norm prawnych oraz co roku zwoływał sejm, zazwyczaj otrzymując uchwały podatkowe przeznaczone na stałe zawodowe oddziały wojskowe oraz instytucje dowodzenia. Nie udało się jednak stworzyć stałego funduszu na obronność.
Król oddzielił skarb królewski od rachunkowości dotyczącej podatków publicznych oraz domagał się uporządkowania przepisów związanych z dochodami pochodzącymi z eksploatacji kopalni i żup solnych. Umocnił także działalność krakowskiej mennicy oraz zatwierdził w 1519 roku Statut Ormian lwowskich, co miało uregulować sytuację ormiańskich gmin. Cztery lata później, w 1523 roku, wydał także zasady procesowe. Zygmunt I Stary chciał ujednolicić prawo w kraju, jednak projekt correctura iurium został odrzucony przez sejm. Udało mu się natomiast uporządkować gospodarkę celną. Działania jakie podejmował, pozwoliły na częściowe oddłużenie skarbu państwa. W działalności finansowej mógł także liczyć na wsparcie swojej małżonki, królowej Bony, która chciała zwiększyć królewski majątek.
Miasto Gdańsk, w XVI i XVII wieku było nie tylko bogate, ale także miało istotny wpływ na sprawy polityczne i gospodarcze kraju. Było ono kłopotliwym pośrednikiem morskiego handlu w Polsce, co denerwowało króla i szlachtę. Mieszkańcy Gdańska byli przeciwni temu, aby Polska prowadziła samodzielną politykę morską. Zygmunt I Stary nie miał wystarczających funduszy, aby stworzyć własną flotę wojenną, dlatego zdecydował się na utworzenie floty systemem kaperskim, co oznaczało, że za zgodą króla prywatne statki mogły brać udział w działaniach wojennych. Pierwszym takim okrętem dowodził Adrian Flint, a jego działania rozpoczęły się w 1517 roku w Zatoce Fińskiej. W niedługim czasie, liczebność polskiej floty wzrosła do kilkunastu statków. Działały one na obszarze wschodnich akwenów Bałtyku, a w 1519 roku, także na Zatoce Gdańskiej, poprzez blokowanie Królewca, co wynikało z wojny prowadzonej z Zakonem Krzyżackim. W tym przypadku flotę kaperską wspomagał także Gdańsk, który od lat rywalizował z blokowanym miastem. W roku 1521 zawarto rozejm, a okręty kaperskie zajęły się zwalczaniem żeglugi narewskiej, czyli morskiego połączenia handlowego pomiędzy krajami Europy Zachodniej, a Rosją. Rok później zawarte zostało kolejne porozumienie, tym razem pomiędzy Polską, a Moskwą, które skutkowało rozwiązaniem, w niedługim czasie, floty kaperskiej przez Króla Zygmunta I Starego. Większa część statków dołączyła do gdańskiej służby w celu wzięcia udziału w wojnie pomiędzy Hanzy, czyli związkiem miast handlowych Europy Północnej, a Danią.
Ponieważ król Polski nie przywiązywał dużej wagi do spraw morskich, to flota kaperska nie była wystarczająco silna, aby odegrać znaczącą rolę w wojnie z Moskwą. Za sprawą królowej Bony, monarcha nie zgodził się na przedłużenie długu zastawnego na starostwo puckie dla miasta Gdańsk. Takie działanie pozwoliło Zygmuntowi I Staremu na zdobycie kompetentnych i oddanych ludzi na terenie Prus Królewskich.
Zygmunt I Stary był także wielkim mecenasem sztuki. Na swój dwór zapraszał wielu wybitnych artystów takich jak m.in. Franciszka Florentczyka, autora płyty nagrobnej króla Jana Olbrachta, Bartolommea Berrecciego włoskiego architekta i rzeźbiarza, a także autora m.in. Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu oraz Giovanniego Maria Padovano, twórcę mi. in. nagrobka Jana Kamienieckiego, znajdującego się w kościele franciszkanów w Krośnie. Włoscy architekci i rzeźbiarze, zapraszani przez króla do Polski, poprzez swoje dzieła, rozpoczęli epokę renesansu w sztuce polski. Do przyjazdu Włochów przyczyniła się także królowa Bona, która przybyła do kraju z dworem liczącym wielu obywateli tego państwa.
Z inicjatywy króla Zygmunta I Starego, w stylu renesansowym, przebudowano i rozbudowano Zamek Królewski na Wawelu. Powstała także wspomniana już wcześniej Kaplica Zygmuntowska projektu Bartłomieja Berrecciego, która w XIX wieku została nazwana „perłą renesansu z tej strony Alp” przez niemieckiego historyka sztuki Augusta Ottmara Essenweina. Dwór królewski w ówczesnym czasie stał się najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultury renesansowej. Oprócz sztuk plastycznych rozwijała się także literatura i nauka.
Czas panowania Zygmunta I Starego, przypadające na lata 1507-1548, określa się złotym wiekiem w Polsce. Był to monarcha rozważny i pobożny. Starał się unikać niepotrzebnych konfliktów oraz dbać o interesy kraju, dzięki czemu zyskał szacunek poddanych. W chwili śmierci liczył osiemdziesiąt jeden lat, co wiązało się z tym, że w ostatnich latach swego panowania nie wywierał aktywnego wpływu na politykę, a rolę tę przejęła królowa Bona Sforza.
Dodaj komentarz jako pierwszy!