🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Gerund or infinitive

GERUND OR INFINITIVE
Gerund to czasownik kończący się na „-ing”, np. reading, driving.
Invinitive to po polsku bezokolicznik, który występuję często po słówku „to”.ZASTOSOWANIE GERUND
Gerund stosujemy:- w czasach Continuous, np. I am singing. I have been singing. I was singing.
– po czasownikach: love, like, dislike, hate, itd. Np. I like reading. I hate going to school. I love listening to music.
– po przyimkach: in, on, of, at, with, about, itd. Np. I am good at singing. I’m afraid of going to school. I’m interested in climbing.Aby nauczyć się dobrze stosować gerund, warto zapamiętać powyższe reguły oraz nauczyć się przymiotników, które stawia się razem z danym przyimkiem. Na przykład, że „interested” zawsze jest z „in”, „afraid” z „of”, a „happy” z „about” lub „with”.ZASTOSOWANIE INFINITIVE
Infinitive stosujemy:- jako podmiot w zdaniu: To love is a human thing. (Kochać to rzecz ludzka.)
– gdy wyrażamy chęć do zrobienia czegoś: My command is to look after you. (Moje polecenie to opiekowanie się tobą.)
– po czasownikach: want, care, dare, agree, aim, itd. Np. I want to back home now. (Chcę teraz wrócić do domu.) My aim is to learn biology this month. (Moim celem jest uczenie się biologii w tym miesiącu.)
– po zwrocie „I would like to”, np. I would like to know something. (Chciałabym coś wiedzieć.)
– po słówku „to”.Aby poprawnie nauczyć się stosować infinitive warto zapamiętać sobie najbardziej ostatnią zasadę. Jeżeli przed czasownikiem jest „to”, będzie on w formie bezokolicznika. Jednak jest parę wyjątków, np. I am looking forward to seeing from you. (Nie mogę się doczekać spotkania z tobą.)Może się zdarzyć, że będziemy mogli zastosować i gerund, i infinitive. Dzieje się tak w przypadkach:- kiedy czasownik znajduje się po love, like, hate, itd. możemy powiedzieć „I like singing.” albo „I like to sing”. W obu tych przypadkach zdanie nie zmienia swojego sensu.
– kiedy czasownik znajduje się po start lub stop. ALE! Trzeba pamiętać, że zdanie zmieni w tym przypadku swój sens. Np. „I stopped smoking.” (Przestałem palić.) „I stopped to smoke.” (Zatrzymałem się, żeby zapalić.)
– po przymiotnikach: happy, afraid, good, itd. W przypadku, gdy przymiotnik jest razem z przyimkiem (in, at, about, itd.) to do czasownika dodamy końcówę „-ing”. Np. I’m not happy about going to school. Jeżeli jednak po przymiotniku nie ma przyimka, dodamy „to” i postawimy bezokolicznik: I’m not happy to go to school.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!