BE GOING TOTo wyrażenie pozwala na wyrażenie planów względem przyszłości. Nie można go „zmniejszyć” ani „skrócić”. 'Be going to’ zatem nie posiada żadnej skróconej formy tak jak się dzieje w przypadku innych czasowników, np. 'will’ (I’ll / you’ll / he’ll / she’ll / it’ll / we’ll / you’ll / they’ll). Błędne jest też zastosowanie konstrukcji jako 'being to’, ponieważ taka konstrukcja nie istnieje.Konstrukcja zdań z 'be going to’:1. Podstawowa konstrukcja utworzona z 'be going to’ wygląda następująco:osoba + am/is/are (odmieniony czasownik posiłkowy) + going to + bezokolicznik czasownika
Przykład: He is (lub He’s) going to come later. (On zamierza przyjść później.)
Konstrukcja zdań twierdzących jest taka sama. Jak można zauważyć, konstrukcji 'be going to’ nie odmienia się: I am going to / You are going to / He is going to / She is going to / It is going to / We are going to / You are going to / They are going to.Oznacza to, że 'going to’ zawsze jest takie samo, bez względu na osobę lub czas w jakim zamierzamy określić daną czynność. Odmianie ulega wyłącznie 'to be’ w postaci 'I am’, 'You are’ itd.2. Konstrukcja zdań przeczących wygląda następująco:osoba + am/is/are + NOT + going to + bezokolicznik czasownika. Przykład: I am not going to be late. (Ja się nie spóźnię.)
Konstrukcji 'be going to’ zastosowanej w zdaniu przeczącym również nie odmieniamy:
I am NOT going to / You are NOT going to / He is NOT going to / She is NOT going to / It is NOT going to / We are NOT going to / You are NOT going to / They are NOT going to3. Konstrukcja pytań wygląda następująco (tworzymy je na zasadzie inwersji):am/is/are + osoba + going to + bezokolicznik czasownika
Przykład: Are you going to be late? (Czy Ty zamierzasz się spóźnić?)
Odpowiedzią na to pytanie może być: 'Yes’ lub 'No’, ponieważ jest to typ pytania zwanego rozstrzygającym.
Konstrukcji 'be going to’ również nie odmienia się w zdaniach pytająch:Am I going to / Are you going to / Is he going to / Is she going to / Is it going to / Are we going to / Are you going to / Are they going to
Pamiętaj: Na pytania z konstrukcją 'be going to’ utworzone według zasad inwersji możemy odpowiedzieć albo 'Yes’ albo 'No’ (tak lub nie), dlatego że takie pytania to pytania rozstrzygające. Pytania rozstrzygające w języku angielskim określa się jako 'yes-no question’.
Jeśli chcemy stworzyć pytanie szczegółowe, tak zwane 'wh-quetions’ musimy na początku zdania dać określone słowa pytające, takie jak:- what (co), – where (gdzie), – when (kiedy), – which one [które (konkretnie)], – whose (czyje). Nazwa 'wh-questions’ już nie wydaje się tajemnicza – logicznie, pytania takie zaczynają się od słów na litery 'wh’. Jest jednak wyjątek od reguły i jest to 'how’, czyli jak.
Przykład 1: Whose boots are you going to wear tomorrow?
Uwaga! Znaczenie tego pytania jednak nie jest takie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, ponieważ za słowem 'whose’ nie musi kryć się bezpośrednio znaczenie 'czyje’, lecz może to także wyrażać 'którego projektanta’. Dlatego tłumaczenie tego zdania pytającego brzmi: 'Którego projektanta buty zamierzasz jutro założyć?’ – można zapytać celebrytkę przed wielką galą.
Przykład 2: When are they going to surrender?
Znaczenie tego zdania pytającego nie jest już jednak tak podchwytliwe jak w przykładzie 1. Zdanie to oznacza: 'Kiedy oni zamierzają się poddać?’ – dumają żołnierze na froncie względem przeciwników.Odmiana 'be going to’Be going to’ nie ulega odmianie względem osób, a zatem wygląda ono tak samo niezależnie czy stoi za 'I’ czy za 'we’. Zamiast tego w konstrukcji z 'be going to’ odmienia się czasownik posiłkowy 'to be’:
I am going to / You are going to / He is going to / She is going to / It is going to / We are going to / You are going to / They are going toUżycie 'be going to’Konstrukcji 'be going to’ używa się:- by wyrazić czynność którą zamierzamy zrobić w przyszłości: (We’re going to meet Joe’s mother next week. = Zamierzamy spotkać się z mamą Joe w przyszłym tygodniu.). – gdy planujemy wykonać coś w bliskiej przyszłości (I’m going to make a sandwich, would you like one? = Zamierzam zrobić kanapkę, chcesz jedną?)
Uwaga! Sprawa z kanapką bywa jednak podchwytliwa. Zaoferować komuś kanapkę (mężowi, bratu, mamie, siostrze) można też używając czasownika modalnego 'will’. Zdanie takie brzmiałoby: 'I will make a sandwich, would you like one?’ = „Zrobię kanapkę, chcesz jedną?” Jak jednak wiedzieć, którego zdania użyć, oferując kanapkę innej osobie?
Należy wiedzieć, że oferując kanapkę musimy zastanowić się, czy robimy kanapkę tak po prostu, dla siebie i możemy również zrobić dla kogoś drugą; czy też zrobimy daną kanapkę jeśli osoba którą pytamy czy chce kanapkę zrobi się głodna i z czystej uprzejmości zrobimy jej również kanapkę. W przypadku gdy stricte oferujemy kanapkę mamie, bo jest głodna zadamy pytanie z 'will’ czyli 'I will make a sandwich, would you like one?’, natomiast gdy oferujemy siostrze kanapkę, ponieważ jak już robimy tę kanapkę możemy sporządzić kolejną dla niej spytamy się 'I’m going to make a sandwich, would you like one?’. W tym przypadku wykonanie kanapki i użycie danego zdania zależne jest od woli rozmówcy oraz jego uprzejmości.. – gdy wyrażamy przewidywania oparte na dowodzie, np.: 'Her book has already sold in thousands of copies. It is going to be a bestseller.’ = (Jej książka już sprzedała się w tysięcznym nakładzie. To będzie bestseller.).- gdy wyrażamy intencje (Is the management going to accept the current pay claim? = Czy kierownictwo zaakceptuje obecne żądania płacowe?). – podczas wydawania rozkazów lub podczas wyrażania danego obowiązku, np. 'They are going to do they homework, it is their duty.’ = „Oni zrobią swoje zadanie domowe, to ich obowiązek.”Różnice pomiędzy 'be going to’ a czasem Present ContinuousUżycie 'be going to’ a Present Continuous bywa mylące. Czasu tego w przeciwieństwie do konstrukcji 'be going to’ używa się:- gdy wyrażamy czynność, którą zamierzamy wykonać w przyszłości i już poczyniliśmy względem jej plany (David sent me a text message. He’S MEETING us in front of the cinema at six o’clock. = Dawid wysłał mi smsa. Spotkamy się z nim przed kinem o szóstej.)
– by wytłumaczyć, dlaczego nie możemy wykonać danej czynności która miałaby zdarzyć się w przyszłości (A: Can you come to lunch on Saturday? B: No, I’m afraid I can’t. I’M WORKING on Saturday. = A: Czy przyjdziesz na lunch w sobotę? B: Nie, obawiam się że nie mogę. W sobotę pracuję.)
Czas Present Continuous to inaczej czas teraźniejszy ciągły i na ogół używamy go do wyrażania ustalonych wcześniej planów.1. Konstrukcja czasu teraźniejszego ciągłego przypomina konstrukcję 'be going to’ lecz nie jest taka sama:- osoba + odmieniony czasownik to be + czasownik z 'ing’ + określenie czasu (lub reszta zdania)
Przykład: I am having lunch.2. Konstrukcja czasu Present Continuous w zdaniu przeczącym:- osoba + odmieniony czasownik to be + NOT + czasownik z 'ing’ + określenie czasu (lub reszta zdania)
Przykład: I’m not watching TV.3. Konstrukcja zdania pytającego czasu Present Continuous wygląda następująco:- odmieniony czasownik to be + osoba + czasownik z 'ing’ + określenie czasu (lub reszta zdania)
Przykład: Are you watching TV?Jak widać, konstrukcja zdań z czasownikiem 'going to’ jest dość podobna do konstrukcji zdań w czasie Present Continuous, lecz NIE taka sama. Dodatkowo, niekiedy konstrukcji 'be going to’ nie możemy używać na przemian. Na przykład, takim wypa
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
dkiem jest omawianie sytuacji, która ma się wydarzyć, ale nie jest zależna od człowieka, co oznacza, że nie mamy na nią wpływu. Taką sytuacją jest określenie sytuacji pogodowej – czy pada deszcz, śnieg, grad; czy świeci słońce; czy ma być pochmurnie:
Przykład:
It is going to rain hail soon. (Wkrótce będzie padał grad.)
Jednak nie możemy tego zdania zapisać już jako 'It is raining hail soon’. Zdanie takie nie jest poprawne gramatycznie, ponieważ czasu Present Continuous używa się zwykle do określania czynności, które mają miejsce tu i teraz.Różnice pomiędzy 'be going to’ a czasownikiem WILL:Konstrukcji z 'be going to’ i 'will’ nie należy stosować zamiennie. W czasie przyszłym prostym, czyli Future Simple również panują ustalone zasady, których należy przestrzegać.1. Po pierwsze, konstrukcja w czasie Future Simple wygląda następująco:- osoba + will + bezokolicznik + reszta zdania (I will do it. = Ja to zrobię.)2. Czasownik modalny 'will’ nie odmienia się w zależności od osoby, to oznacza, że w połączeniu z osobami wygląda zawsze tak samo: I will / you will / he will / she will / it will / we will / you will / they will. Czasownika modalnego 'will’ używamy gdy:- podejmujemy spontaniczną decyzję (It is late and I am sleepy. I will buy a coffee. = Jest późno i jestem śpiąca. Kupię kawę.)
– opisujemy przyszłe wydarzenia, co do których mamy pewność, że się wydarzą (My mother will be fifty next year. = Moja mama będzie miała pięćdziesiąte urodziny w przyszłym roku.)
– prosimy o pomoc lub mamy jakąś prośbę względem innej osoby. Najbardziej znanym przykładem jest: Will you marry me? = Czy wyjdziesz za mnie?3. Czasu Future Simple używa się również wraz z określonymi wyrażeniami, takimi jak:- surely (najpewniej)- probably (prawdopodobnie)- I imagine… (wyobrażam sobie)- I believe… (wierzę)- I wonder… (zastanawiam się)- I promise… (zapewniam)- I hope… (mam nadzieję)Są to więc subiektywne wyrażenia, które określają jak się czujemy, lub co czujemy względem danej osoby, rzeczy lub czynności. Nie jest zabronione używać konstrukcji 'be going to’ wraz z wyżej wymienionymi wyrażeniami, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że konstrukcja taka nada całemu zdaniu nieformalny ton. Czas Future Simple zdaniu nadaje często naszej wypowiedzi ton oficjalny.Wyjątek od reguły, czyli zdania warunkowe:Konstrukcja 'be going to’ występuje również w zdaniach warunkowych. Jeśli ważniejsza część takiego zdania (czyli ta bez 'if’) wyraża prośbę, obietnicę a nawet ofertę lub możliwość wykonania danej czynności, zamiast konstrukcji 'be going to’ należy użyć czasownika modalnego 'will’. Przykład 1: If you bring money, I will sell you that. (Jeśli przyniesiesz ze sobą pieniądze, ja Tobie to sprzedam.) W tym zdaniu wyrażamy obietnicę wykonania danej czynności (sprzedania danej rzeczy), dlatego został zastosowany czasownik modalny 'will’. Jesteśmy pewni, że coś zrobimy, jeżeli druga osoba spełni warunek.Przykład 2: If you look up, you will see a rare species of butterfly. (Gdy spojrzysz w górę, ujrzysz rzadki gatunek motyla). Zastosowanie czasownika 'will’ sprawia, że w mówcy jest pewność. Na przykład, ktoś zobaczył przelatującego motyla i szybko przekazał drugiej osobie informację, żeby też mogła spojrzeć. W tym kontekście czasownik modalny 'will’ oznacza innymi słowy 'you will be able to see’.Jeśli zdanie brzmiałoby: 'If you look up, you are going to see a rare species of butterfly.’ należałoby je już tłumaczyć: 'Gdy spojrzysz w górę będziesz mógł zobaczyć rzadki gatunek motyla’. Mówca wie, że o tej porze, tego dnia, w tym miejscu, odbiorca jego komunikatu zobaczy motyla, bo np. wie, że te gatunki motyli zawsze przelatują w tym konkretnym miejscu.Konstrukcja 'be going to’ używa w czasie przeszłym prostym Past SimpleSkoro już wyeksploatowaliśmy czas przyszły, należy pochylić się nad czasem przeszłym, ponieważ konstrukcja 'be going to’ również używana jest w czasie Past Simple.1. Czas Past Simple używa się do wyrażenia czynności, która została wykonana w przeszłości a konstrukcja zdania w tym czasie wygląda następująco:osoba + czasownik z ’-ed’ lub czasownik nieregularny (tzw. II forma z tabelki)
Przykład: He learned native American languages. (On nauczył się języków rdzennych mieszkańców Ameryki.)
Zdania w czasie Past Simple również mogą wyrażać negację lub pytanie:osoba + DID NOT + czasownik w bezokoliczniku + reszta zdania
Przykład: I did not stay with her last night. (Ja nie zostałam z nią poprzedniej nocy.). DID + osoba + czasownik w bezokoliczniku + reszta zdania
Przykład: Did she learn any languages? (Czy ona nauczyła się jakiegokolwiek języka?)
2. Co do tego wszystkiego ma konstrukcja 'be going to’?
Wyrażenie to używane w czasie Past Simple należy używać, gdy mamy na myśli plany, które chcieliśmy wykonać, ale uległy one zmianie i ich nie wykonaliśmy.
Przykład 1: She was going to buy a new carpet. (Ona zamierzała kupić nowy dywan.)
Dlaczego 'going to’? Cóż, nie znamy sytuacji tej kobiety, lecz jeśli już mamy zastosować tę konstrukcję, to jeśli będzie to czytanka lub konwersacja, dowiemy się, czemu ona nie kupiła dywanu. Na przykład, ktoś wcześniej jej go sprezentował, albo sklep meblowy w którym ona zamierzała tenże dywan zakupić został zlikwidowany lub zamknięty. Wyobraź sobie, że ona chce kupić dywan o godzinie 22:00 kiedy większość sklepów już jest zamkniętych, ale ze względu na tak późną godzinę dywanu nie kupi. Dlatego 'She was going to buy’ – ona zamierzała kupić nowy dywan, ale go już nie kupi. Musi poczekać do następnego dnia.
Przykład 2: Lizzy throws out leftovers. Leftovers are in the bin. Irritated with Lizzy’s behaviour, Tom says: „I was going to eat that!”. (Elżbieta wyrzuca resztki jedzenia. Resztki jedzenia są w koszu. Poirytowany zachowaniem Elżbiety Tomasz mówi: „Zamierzałem to zjeść!”.)
W tym przykładzie mamy zarysowaną scenkę. Tomasz zamierzał po szkole zjeść resztki jedzenia, resztki jego ulubionego dania, ale Ela uznała że nikt tego nie zje i wyrzuciła jedzenie do kosza. Tomasz już przez tę czynność nie zje resztek jedzenia. I używa konstrukcji 'be going to’ w formie przeszłej właśnie dlatego, że zamierzał coś zrobić, ale na skutek czynności Elżbiety tego nie zrobi.”Be going to” w nieformalnych rozmowach i piosenkach zamiast 'biː /gəʊɪŋ tu/ wymawia się zazwyczaj jako „gonna” /ˈgɒnə/ wskutek uproszczenia fonetycznego. „Gonna” na ogół używane jest w amerykańskim angielskim (AmE) i nie powinno używać się go w formalnej korespondencji i sytuacjach oficjalnych.
Przykład: Ann is going to buy repair her car, it is broken now and she can’t go anywhere. = Anna zamierza naprawić swój samochód, który teraz jest popsuty i ona przez to nigdzie nie może nim pojechać.
Zdanie 'Ann is gonna buy repair her car, it is broken now and she can’t go anywhere.’ nie różni się znaczeniowo od zdania wyjściowego 'Ann is going to buy repair her car, it is broken now and she can’t go anywhere.’, bo oznacza: 'Anna zamierza naprawić jej samochód, który teraz jest popsuty i ona przez to nigdzie nie może nim pojechać.’ To właśnie słówko 'gonna’ nadaje zdaniu braku oficjalności.Spóbuj teraz sam przećwiczyć swoją wiedzą na temat konstrukcji 'be going to’ tłumacząc zdania z języka polskiego na język angielski. Zdania w nawiasach są dodatkowe i dodają kontekst, nie musisz ich tłumaczyć:- Zrobisz teraz zadanie domowe. To rozkaz!
– Zamierzam kupić chleb, czy chcesz coś ze sklepu?
– (Udało jej się wspiąć na tę ścianę spinaczkową) Ja też zamierzam się wspiąć tak wysoko!
– Zamierzam kupić mojej mamie kwiaty na urodziny.
– (Szkoda, że nie grają już w kinie tego filmu). Chciałam go obejrzeć.
Dodaj komentarz jako pierwszy!