Poniedziałek po angielsku
Zamień czytanie na oglądanie!
Poniedziałek, czyli Monday /ˈmʌn.deɪ/ można zapisać także w postaci skróconej ‘Mon.’. ‘Monday’ swoją nazwę zawdzięcza łacinie, ponieważ pochodzi od ‘dies Lunae’ które po polsku oznacza ‘dzień Księżyca’, po angielsku tłumaczy się jako ‘day of the Moon’. Jako, że poniedziałek to rzeczownik (noun) i można je zliczyć, poniedziałki (Mondays) są rzeczownikami policzalnymi (countable nouns). Oficjalnie jest to dzień po niedzieli poprzedzający wtorek. Przysłowiami ze słowem ‘Monday’ są;- that Monday morning feeling -> poniedziałkowa depresja;
– Monday-morning quarterback -> osoba krytykująca coś, gdy minął już na to czas,
– Rozróżnia się również specjalne dni, czyli święta i umownie ważne okazje; w takiej sytuacji słowo ‘Monday’ zawsze występuje na drugim miejscu po przymiotniku określającym dane święto jak w:
– Cyber Monday -> czyli ‘cyber Monday’ przypadający na 29 listopada w tym roku, jest to ruchoma data, ponieważ przypada na pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving) w Ameryce Stanów Zjednoczonych; podczas tego dnia sklepy z elektroniką dają klientom specjalne rabaty towarów.
– Easter Monday -> czyli znany nam Poniedziałek Wielkanocny wchodzący w skład Wielkiego Tygodnia;
– Wet Monday -> jak już jest Poniedziałek Wielkanocny to jest i Lany Poniedziałek/śmigus-dyngus, bardziej odnoszący się do słowiańskiego zwyczaju, w którym właśnie w Poniedziałek Wielkanocny utarł się zwyczaj polewania się wodą; Jednak pewne poniedziałki nie są powodem do świętowania i jest to:
– Black Monday -> czarny poniedziałek, który odnosi się do czasu kiedy ceny akcji na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych strawiły na wartości powodując problemy gospodarcze zarówno w USA jak i w Europie; takie upadki gospodarcze miały miejsce w latach 1929, 1987 czy w 1997;
– Blue Monday -> czyli taki depresyjny poniedz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!