Przedimki angielski
Przedimki (articles)W języku angielskim przedimek (article) to część mowy występująca przed rzeczownikiem. Przedimki dzieli się na:- przedimek określony (the) – to taki przedimek, który wskazuje na stopień zaznajomienia określanej rzeczy z mówcą; innymi słowy, określa czy dana rzecz jest mówcy znana
– przedimek nieokreślony (a/an) – to taki przedimek, który również wskazuje na stopień zaznajomienia określanej rzeczy z mówcą, lecz tym razem określana rzecz jest mówcy mniej znana lub całkiem nieznanaPrzedimki nieokreślone (indefinite articles)Jest to albo ‘a’ albo ‘an’ przy czym:1. Przedimek nieokreślony ‘a’ stosuje się do słów:- które rozpoczynają się od spółgłosek (consonants) takich jak: b, d, k, t, s, itp. Np. a tourist, a museum, a band;
– które rozpoczynają się na ‘u’ lub ‘eu’ lecz brzmią jak /j/: a uniform, a European city.2. Przedimek nieokreślony ‘an’ stosuje się do słów:- które rozpoczynają się od samogłosek (vowels), takich jak: a, e, i, o, u, np. an interesting book, an unusual job;- które rozpoczynają się od niemego ‘h’: an hour. – Przedimki nieokreślone stosujemy, gdy mówimy o rzeczach w ogólnym sensie ich znaczenia. Ważnym jest to, że stosuje się je tylko do rzeczowników w liczbie pojedynczej. Do rzeczowników w liczbie mnogiej stosuje się przedimek określony ‘the’ lub nie stosuje się żadnego przedimka. Przedimków takich używa się również gdy dana informacja występuje pierwszy raz, np. jak w: ‘I’ve just bought a new suit.’.Przedimek określony (definite article)Przedimek określony ‘the’ stawia się przed słowami zarówno rozpoczynającymi się od spółgłosek, jak i samogłosek. ‘The’ przed słowem rozpoczynającym się na spółgłoskę wymawia się /ðə/, natomiast ‘the’ przed słowem rozpoczynającym się na samogłoskę wymawia się /ði/. Przedimek określony stosuje się do wyrażenia specyfikacji rzeczownika oraz do rzeczy które rozmówcy są znane, jak na przykład w: ‘It was a great holiday. Have you seen THE photos yet?’.Jak nadać znaczenie przedimkiem?1. Przykład 1:- a/an + rzeczownik w liczbie pojedynczej: Is there a cafe here? (Czy jest tu jakaś kawiarnia?) –> Rozmówca pyta się o jakąkolwiek kawiarnię w pobliżu, a nie o określoną kawiarnię o nazwie „Kawa i herbata” przykładowo.
– the + rzeczownik w liczbie pojedynczej: Is there the „Kawa i herbata” café here? (Czy jest tu kawiarnia “Kawa i herbata”?) –> Rozmówca szczegółowo pyta o kawiarnię pod szyldem „Kawa i herbata”; rozmówca zna sieć tej kawiarni.2. Przykład 2:- brak przedimka + rzeczownik w liczbie mnogiej: Sandwiches aren’t expensive. (Kanapki nie są drogie) –> Mowa tu o jakichkolwiek kanapkach, kanapkach ogółem.
– the + rzeczownik w liczbie mnogiej: The sandwiches aren’t expensive. (TE kanapki nie są drogie) –> Rozmówca tutaj już ma na myśli dany rodzaj kanapek, kanapki z danym składnikiem; rozmówca jest na przykład w kantynie i ma do wyboru kanapkę z szynką i serem za 4zł, kanapkę z dżemem i masłem za 2zł oraz kanapkę z sałatką, ogórkiem, pomidorem, schabem i majonezem za 7zł – odnosi się on do wszystkich oferowanych kanapek w danej kantynie, w której się znajduje i mówi że te kanapki nie są drogie – był rano w piekarni i za takie same kanapki trzeba było zapłacić więcej3. Przykład 3- brak przedimka + rzeczownik niepoliczalny: I don’t like music. (Nie lubię muzyki) –> Rozmówca nie lubi muzyki ogółem, czy to jest rock czy disco-polo, czy muzyka klasyczna.
– the + rzeczownik niepoliczalny: I don’t like the music on that CD. (Nie lubię muzyki na tej płycie.) –> Rozmówca nie lubi muzyki, ale tylko ‘na TEJ’ płycie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!