Truman Capote – urodzony 30 września 1924 roku w Orleanie, zmarł 25 sierpnia 1924 roku w Los Angeles. Amerykański pisarz oraz scenarzysta.
Jego prawdziwe imię to Truman Streckfus Persons. Dzieciństwo spędził w Alabamie, Missisipi i Luizjanie. Gdy Truman miał zaledwie 4 lata, jego rodzice Archulus ora Lillie Mae Faulk rozwiedli się. Mały chłopiec trafił pod opiekę krewnych matki. Tam też zaprzyjaźnił się z Harper Lee, która wiele lat później została autorką kultowej powieści „Zabić drozda”. Kilka lat później zamieszkał z matką oraz jej nowym mężem w Nowym Yorku. Truman samodzielnie nauczył się czytać i pisać, a w wieku ośmiu lat zaczął pisać swoje pierwsze teksty. W 1936 roku jego opowiadanie zostało docenione w konkursie literackim dla dzieci. Gdy skończył szkołę średnią podjął się pracy w redakcji „The New Yorkera’’ jako goniec, po raz pierwszy nawiązał on wtedy kontakty ze światem literackim i dziennikarskim. W roku 1943 pisarz zadebiutował dziełem, które otworzyło przed nim nowe możliwości, był zbiór nowel wydany pod tytułem: „Zatrzaśnij ostatnie drzwi”. Pięć lat później wydał powieść, która przyniosła mu duży rozgłos i sławę wśród innych pisarzy. Była to powieść pod tytułem. „Inne głosy, inne ściany”. W roku 1951 została wydana równie dobrze przyjęta książka, która nosiła tytuł „Harfa traw”. Równie bardzo znaną pracą na całym świecie Trumana jest „Śniadanie u Tiffany’ego”. Szeroko znaną powieścią Capote’a jest ,,Z zimną krwią’’ z 1966. Napisana jest w zupełnie innym tonie i inną techniką. to powieść stylizowana na dzieło dokumentalne, opisuje brutalną zbrodnię, której dokonali dwaj recydywiści, którzy zamordowali niewinną czteroosobową rodzinę. Tą książką Truman dał początek całej fali powieści pseudo dokumentalnych. Przez wiele lat swojego życia pisarz pracował nad powieścią biograficzną której niestety nigdy nie skończył jednak
zachowane trzy rozdziały wydano w 1987 roku, w opracowaniu M. Foksa. Wydał on także takie prace jak:
-,,House of Flowers” (1954)
-,,The Muses Are Heard” (1956)
-,,A Christmas Memory” (1966)
-,,Muzyka dla kameleonów” (1980)
-,,Psy szczekają” (1982),,Miriam”(1949)
Capote, mówiąc o sobie, często używał słowa „geniusz”. Niezwykłość jego umysłu potwierdza fakt, że w teście na inteligencję, do którego podszedł podczas nauki w Nowym Jorku, uzyskał 215 punktów. Pisarz zapamiętywał przeprowadzone przez siebie rozmowy aż w 94 procentach. Ta umiejętność okazała się pisarzowi niebywale przydatna przy pisaniu prac takich jak np.„Z zimną krwią”.
Co ciekawe Truman nie korzystał z maszyn
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
y do pisania, a większość swoich utworów napisał, leżąc. Twierdził, że w taki sposób najlepiej mu się pracuje.
Większa część osób które widziały film „Śniadanie u Tiffany’ego” w reżyserii Blake’a Edwardsa, myśli, że jest to bardzo dobry film. Jednak Truman Capote tak nie myśli, uważa, że film był tragicznie obsadzony Audrey Hepburn, która grała jako Holly Golightly nie przypadła mu do gustu. Mimo że aktorka była jego bardzo dobrą znajomą, nie sądził, że był to dobry wybór, aby to właśnie ona grała główną bohaterkę. Podobno wytwórnia nie spełniła ani jednej obietnicy danej pisarzowi przy wcześniejszych rozmowach o filmie. W 1976 r. Truman wystąpił w filmie „Zabity na śmierć” jako odtwórca roli Lionela Twaina, gdzie został nominowany najbardziej obiecującego nowego aktora podczas Złotych Globów w 1976 roku. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o świetnym filmie „Capote”, który wyreżyserował Bennett Miller. W filmie przedstawiono kilka lat życia Trumana w czasie pisania „Z zimną krwią”. Aktor Philip Seymour Hoffman, który gra Capote’a, otrzymał za swoją rolę Oskara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.
W życiu prywatnym Truman Capote otwarcie mówił o tym, że jest orientacji homoseksualnej. Ubierał się i zachowywał w sposób ekscentryczny. W ciągu swojego życia był tylko w kilku poważnych związkach. Jednym z nich był z Newtonem Arvinem – laureatem National Book Award.
Mimo tego, że był genialnym pisarzem, nie powstrzymywał się od alkoholu i skandali. Po wydaniu „Z zimną krwią” Capote zwolnił tempo. Jego dzieła nie były już uważane za tak genialne, działo się tak do 1975 roku, kiedy to Truman opublikował fragmenty „Wysłuchanych modlitw” w „Esquire”. Były to części powieści dotyczącej życia osobistego jego przyjaciół i znajomych. Ukazanie się szokujących i zaskakujących informacji na temat pisarzy i artystów z otoczenia Capote’a wywołało skandal. Pisarz popadł w alkoholizm. Został kiedyś aresztowany za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. W konsekwencji musiał udać się do kliniki odwykowej, co mu jednak nie pomogło – Capote nie był w stanie zbyt długo wytrwać bez alkoholu czy narkotyków.
Truman Capote zmagał się z nałogami do swoich ostatnich dni życia. Pisarz zmarł 25 sierpnia 1924 roku wieku 60 lat w Los Angeles w domu Joanne Carson, swojej przyjaciółki. Przyczyną jego śmierci była, związana z alkoholizmem, choroba wątroby.
Podsumowując Capote na pewno był wybitnym pisarzem, jak i scenarzystą. Zasłynął ze swojej inteligencji, ze skłonności do alkoholu, skandali oraz orientacji seksualnej. Jednak powinien być szczególnie pamiętany ze względu na swoje wspaniałe dzieła.
Dodaj komentarz jako pierwszy!