Pablo Neruda

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pablo Neruda, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pablo Neruda, a właściwości pan, który nazywa się Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Besualto, to jegomość, który urodził się w Chile w roku 1904, a do królestwa niebieskiego odszedł w roku 1973 w Santiago. Historia jego pseudonimu wzięła się od Paula Verlaine, francuskiego poety, oraz Jana Nerudy, pisarza, który narodził się w Czechach.

Pierwszy tekst. a konkretnie wiersz pod tym pseudonimem napisał w 1920 roku, wtedy także zalegalizowano owy pseudonim. Pablo Neruda do dzisiaj jest nazywany jednym z największych. o ile nie największym poetą wszystkich języków XX wieku. Jeden z najważniejszych momentów jego kariery przypadł na rok 1945, kiedy przed ponad 100 tysiącami widzów w Sao Paolo odczytał hołd dla rewolucjonisty Luisa Carlosa Prestesa.

Drugi kluczowy moment, w zasadzie spinający klamrą jego zawodowy dorobek, to zdobyta w 1971 roku nagroda Nobla w dziedzinie literatury, która była swoistym ukoronowaniem ponad 50-letniej posługi literackiej, bo tak mówi się o całej karierze chilijskiego pisarza. W dowód uznania, ówczesny prezydent kraju zorganizował czytanie jego prac na stadionie narodowym Chile w Santiago, a skorzystało z tego ponad 70 tysięcy widzów. Do dziś są to dwa najwyższe wyniki w historii jeżeli chodzi o audytorium w trakcie czytania prac literackich.

Ciekawostka, nie wiem, czy ktoś kiedykolwiek grał w ostatnią część pewnej serii gier od Rockstar – tak, mam na myśli GTA V. W tej serii jednym z bohaterów jest Michael de Sousa, który ukartował swoją śmierć, żeby oderwać się od szponów kryminalistyki. Przed swoją „śmiercią” nazywał się Michael Townley. Dlaczego postanowiłem właśnie o tym wam wspomnieć?

Pojawiła się hipoteza, że Pablo Neruda został otruty przez wojska Pinocheta, konkretnie junty nazwanej jego nazwiskiem. Jednak w 2013 roku komisja oficjalnie uznała na podstawie badań szczątków, że nie doszło do żadnego zatrucia pisarza. Tzn. inaczej, do bezpośredniego zatrucia nie doszło, ale dalej nie wykluczono, że jednak Neruda nie został w szpitalu podtruty jakimś specyfikiem, który pomógł mu odejść do wiecznego raju. I tu właśnie dochodzimy do początku ciekawostki. Bo osobą podejrzewaną o to, że dokonał tego czynu był… Michael Townley. Twórcy zresztą nie ukrywali faktu, że postanowili, tworząc postać Michaela, zainspirować się historią z 1973 roku. Osobiście o tym nie wiedziałem, ale zaciekawiła mnie ta sprawa i okazało się, że świat jest bardzo mały i nawet kwestie księgarskie można przemycić do jednej z najbardziej popularnych serii gier w historii ludzkości.

Podejrzenia o macza

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!