Ajschylos

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ajschylos, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Ajschylos ( ur. 525r.p.n.e. w Eleusis- zm. 456 r. p.n.e. na Sycylii) uważany jest po dziś dzień za jeden z największych umysłów starożytności. Wychował się w zamożnej rodzinie, prawdopodobnie o pochodzeniu arystokratycznym. Uważał demokrację bezpośrednią/ ateńską za idealny ustrój. Jako młodzieniec zajął się pisaniem dramatów. Historycy oraz historiografowie, dziejopisarze uważali Go za doskonałego dramatopisarza, jednego z wybitnych w tej kategorii. Obecnie możemy czytywać Jego tragedię “Persowie”, która powstała w 472 r. p.n.e. Jako grecki patriota bronił ojczyzny podczas wojen perskich, w bitwie pod Maratonem w 490 r. p.n.e. stracił brata.

To co świat zawdzięcza Ajschylosowi to przede wszystkim innowacje dot. teatru. Grecy uważają po dziś dzień Ajschylosa za twórcę tragedii greckiej, zaś pierwsze Jego dzieła które ocalały datuje się na drugi etap rozwoju teatru. Trudno jest t dziś jednoznacznie ocenić ale w świetle tradycji, Ajschylos jest tym który wprowadził do sztuk kostium tragiczny. W utworach Ajschylosa niezwykle rzadko zasygnalizowane jest odwołanie do kostiumów tragicznych, możemy się dopatrzeć w “Choeforach” że Elektra ma czarne szaty oraz w “Agamemnonie” gdzie wskazuje On na szaty Kasandry. Ajschylos połączył kolor szat/stroju z rangą postaci. Agamemnon zapewne nie wprowadził masek teatralnych jednakże przed Nim były one groteskowe.

Ajschylos był tym który nadał tragedii greckiej realny kształt.

Kolejną sprawą było że to Ajschylos wprowadził tragiczny patos. Ajschylos wiele inspiracji zaczerpnął od Homera, w pewnym sensie był Jego kontynuatorem w Jego “ liryce chóralnej tworzonej w dialekcie doryckim”. Możemy stwierdzić że pewien wpływ na Ajschylosa mieli również Anakreont oraz Archiloch.

Ajschylos był wszechstronnie wykształcony, w “Prometeuszu” nawiązuje do terminologii medycznej, w “Orestei” fragmentami pojawiają się zagadnienia prawnicze zaś w “Agamemnonie” sięga On po geometrię.

W czasach gdy tworzył Ajschylos twórcy greccy nawiązywali do mitologii greckiej, również Ajschylos, jednakże odnosił się On również do zagadnień natury społeczno- politycznej, położył nacisk na cnoty obywatelskie. Jego tragedie dotyczą ważnych kwestii moralnych oraz religijnych. Tragedie Ajschylosa zadziwiały prostotą.

Tragediopisarz Ajschylos wystawił 70 tragedii oraz 20 dramatów. Funkcjonował On jako nauczyciel ludu, moralny reformator, swego rodzaju kaznodzieja.

Podczas wyjazdu na Sycylię opracował dramat “Etnijki”, nie jesteśmy pewni czy na Sycylii był dwukrotnie czy też trzykrotnie, wiemy jednak że w 476r. p.n.e. pojawił się tam na zaproszenie tyrana Syrakuz, Hierona I. Pewne poszlaki sygnalizują iż kolejne wyjazdy na Sycylię spowodowane były zdradą tajemnic misteriów przez co został Ajschylosowi wytoczony proces który pomimo zakończenia się uniewinnieniem spowo

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!