R o m a n B r a n d s t a e t t e rpolski pisarz, dramaturg, poeta, tłumacz i znawca Biblii.Urodzony trzeciego stycznia tysiąc dziewięćset szóstego roku w Tarnowie (03 – 01 – 1906r.) w Tarnowie w żydowskiej rodzinie, jako syn Marii i Ludwika. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową oraz Gimnazjum Męskie, a w wieku 18 lat zdał w Krakowie egzamin dojrzałości (1924r.).Następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował filologię polską oraz filozofię. W tym okresie, w roku 1926, opublikował swoją pierwszą twórczość: wiersz „Elegia o śmierci Sergiusza Jesienina” na stronach Kuriera Literacko – Naukowego.Idąc za ciosem, w tym samym roku na łamach Nowej Reformy opublikował inny wiesz pod tytułem „Piłsudski”. W ten sposób, w międzyczasie pisząc także dla innych czasopism, w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym ósmym roku wydał swój pierwszy tomik poezji, który nazwał „Jarzma”. Kiedy skończył studia, wyjechał do stolicy Francji, Paryża, aby przez dwa lata przebywać tam na przyznanym mu stypendium rządowym. Będąc tam prowadził badania nad działaniami wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza, jednak nie ze względu na twórczość, ale na działalność polityczno-społeczną. Badania zostały zwieńczone otrzymaniem tytułu doktora filozofii w tysiąc dziewięćset trzydziestym drugim roku. W okresie międzywojennym zamieszkał w Warszawie, gdzie zaczął znowu publikować w Kurierze Literacko – Naukowym oraz w Miesięczniku Żydowskim, a także przez jeden rok pracował w szkole ucząc języka polskiego. Po rozpoczęciu II wojny światowej Brandstaetter zamieszkał w Wilnie. Tamże w 1940 poślubił znaną już z Warszawy Żydówkę – Tamarę Karren.Niestety kilka miesięcy później musieli udać się do Jerozolimy, gdyż poetą zaczęło interesować się NKWD. Dzięki pomocy rodziny, udając się przez Moskwę, Iran i Irak, w końcu dotarli na miejsce. W Jerozolimie został wydany pierwszy dramat autora, a mianowicie „Kupiec Warszawski”. Współpracował z hebrajskimi wydawcami, aż w końcu z pomocą dawnego nauczyciela – Stanisława Kota – otrzymał pracę w nasłuchu radiowym Polskiej Agencji Telegraficznej.Podczas pobytu w Świętym Mieście, Brandstaetter podjął jedną z najistotniejszych decyzji w życiu – postanowił przyjąć wiarę katolicką. W związku z tym, korzystając z „przywileju św. Pawła”, czyli „prawu”, które zezwala na rozejście się małżonków, kiedy jeden z nich przyjmuję chrzest, a drugi nie chce zmienić swojej religii, ani pozostać w związku z wyznawcą innej wiary, Brandstaetter rozstaje się z dotychczasową żoną Tamarą. Właściwy chrzest Brandst
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
taetter otrzymuje z rąk ojców paulinów 15 grudnia 1946 roku w Rzymie, do którego przyjechał będąc wcześniej w Egipcie. Kilka dni później, 21 grudnia 1946 roku, w tym samym kościele bierze ślub z Reginą Ireną Wiktor, sekretarką ambasadora polskiego w Stolicy Apostolskiej, wcześniej już wspomnianego Stanisława Kota.Następnie we Włoszech kontynuował rozwijanie swojego dorobku literackiego i zauroczony postacią świętego Franciszka i Asyżem napisał „Kroniki Assyżu” i misterium „Teatr Świętego Franciszka”. Przy okazji powstały też kolejne dramaty: „Oedipus” czy „Przemysław II”.
Wreszcie w tysiąc dziewięćset czterdziestym ósmym wraca do ojczyzny. Osiedla się w Poznaniu i zostaje kierownikiem Teatru Polskiego, a później również Wielkiego.Chwilę potem, w 1950, na 10 lat wyjeżdża do Zakopanego, aby pełnić funkcję przewodniczącego Rady Kultury przy Miejskiej Radzie Narodowej. Zostaje też członkiem Polskiego PEN Clubu, czyli klubu zrzeszającego pisarzy w celu ich umysłowej współpracy i przyjaźni. Będąc w Zakopanym dokonuje przekładów wybranych dzieł Szekspira,a w 1956 zostaje korespondentem francuskiej Academie Rhodanienne des Lettres. Po powrocie do Poznania Brandstaetter oddaje się tylko i wyłącznie pracy twórczej. powstają kolejne tomy poezji, kolejne dramaty, kolejne przekłady dzieł Szekspira oraz kolejna seria: przekłady ksiąg Nowego Testamentu z hebrajskiego na polski. Przed śmiercią ukończy kilka z nich: wszystkie cztery Ewangelie, Apokalipsę i Listy Świętego Jana oraz Dzieje Apostolskie. Wtedy powstaje też najważniejsze i najwybitniejsze dzieło pisarza – czterotomowa powieść historyczna o Jezusie Chrystusie nazwana „Jezus z Nazarethu”. Inne przykładowe dzieła Romana Branstaettera:”Ja jestem Żyd z „Wesela”””Krąg biblijny””Moszkopolis””Dzień gniewu” czy „Powrót syna marnotrawnego”.ODZNACZENIA1.) Nagroda Polskiego PEN Clubu za przekłady hebrajskie2.) Nagroda Literacka miasta Poznania3.) Nagroda Ministra Kultury i Sztuki4.) Nagroda im. Herdera.5.) Państwowa Nagroda Artystyczna I Stopnia za libretto do opery Tadeusza Szeligowskiego „Bunt żaków”6.) Godność Honorowego Obywatela Zakopanego7.) Nagroda im. W. Pietrzaka za całokształt twórczości literackiej8.) Krzyż Oficerski oraz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polskistarania o nominacje do Literackiej Nagrody Nobla, przerwane śmiercią autora.Roman Brandstaetter zmarł na zawał serca dwudziestego siódmego września tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym siódmym, mając 81 lat. Leży wraz ze swoją żoną Reginą, zmarłą rok wcześniej, na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie w Poznaniu.
Dodaj komentarz jako pierwszy!