Jakub Grimm

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jakub Grimm, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jacob Grimm – Biografia
Jacob Grimm , a tak naprawdę Jacob Ludwig Carl Grimm urodził się 4 stycznia 1785 roku. W okresie wczesnego dzieciństwa razem ze swoim rodzeństwem i rodzicami mieszkał w Hanau, mieście znajdującym się na terenie dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie jest to teren należący do Niemiec. Jego ojciec, Philipp Wilhelm Grimm pracował jako niemiecki prawnik. Zaś matka, Dorothea Zimmer Grimm, była córką miejskiego radnego w Kassel. Jacob był drugim dzieckiem w rodzinie liczącej aż dziewiątkę dzieci, z czego aż trójka jego rodzeństwa umarła jako dzieci. W wieku sześciu lat, wraz ze swoją rodziną przeprowadził się do wiejskiego miasteczka o nazwie Steinau. Wskutek tego, ich ojciec został najęty do pracy jako sędzia okręgowy. Cała rodzina stała się wtedy właścicielami sporego domostwa otoczonego polami . Zarówno dzieci, jak i dorośli byli bardzo zadowoleni ze swojego życia na wsi. Potomkowie Philippa i Dorothei byli kształceni w domu przez indywidualnych mentorów.
W związku ze śmiercią ojca w 1796 roku spowodowaną zapaleniem płuc, cała rodzina musiała odzwyczaić się od bogatego, dużego domu oraz służby i prywatnych nauczycieli. Dorothea była wręcz zmuszona, by skorzystać z finansowego poparcia od innych członków rodziny. Jacob Grimm, wraz ze swoim młodszym bratem Wilhelmem postanowili więc opuścić rodzinę mieszkającą na wsi i zacząć naukę w gimnazjum opłacaną przez ich ciocię.
Jacob Grimm studiował prawo na Uniwersytecie w Marburgu. Następnie zdecydował się na pracowanie w Bibliotece w Kassel. W wolnym czasie uczył się staroniemieckiej poezji i języka. Został także wytwórcą filologii germańskiej, czyli edukacji o języku i literaturze niemieckiej. Identyfikował się również jako członek Akademii Nauk w niemieckiej stolicy, Berlinie. Stworzył niemiecką gramatykę oraz ,,Mitologię Niemiecką”. Słownik, który Jacob zaczął pisać wraz ze swoim bratem, nie został ukończony przez nich samych. Dzieło zostało zaś kontynuowane przez kolejne pokolenia niemieckich naukowców.
Niektóre z prac językoznawczych jego autorstwa powstało we współpracy wraz z Wilhelmem Grimmem. Takimi pracami były np. „Deutsche Sagen”, „Irische Elfenmärchen”, a także ,,Lieder der alten Edda „. W ten oto sposób bracia Grimm zostali znanymi naukowcami, filozofami, leksykografami oraz autorami różnych prac znanych na całym świecie.
Wilhelm i Jacob Grimm zebrali i opracowali mnóstwo baśni ludowych. To właśnie one przyniosły im wielki rozgłos zarówno wśród Niemców, jak i w innych krajach. Ich utwory były tłumaczone

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!