Modrzewski Andrzej Frycz
Zamień czytanie na oglądanie!
Andrzej Frycz Modrzewski urodził się w 1503 roku, a zmarł w 1572. Był on publicystą (zajmował się wyjaśnianiem, komentowaniem oraz interpretowaniem zjawisk politycznych, kulturowych oraz religijnych) oraz pisarzem okresu renesansu. Pochodził z drobnej szlachty, ale otrzymał on w Krakowie i Wittenberdze) wykształcenie. Jako ciekawostkę dodam, że Frycz to nie jak mogłoby się wydawać drugie imię opisywanego autora, ale przydomek. Przydomek ten dodał od swojego dziadka Fryderyka- po śląsku było to „Fricz”, jednak aby nie był on tak sam postanowił zamienić jedną literą i w ten sposób powstał „Frycz”. Co warto wiedzieć o Modrzewskim to fakt, że był on sekretarzem prymasa Jana Łaskiego oraz co bardziej istotne na dworze Zygmunta Augusta, a po jego śmierci był sekretarzem Zygmunta I Starego. Andrzej Frycz Modrzewski miał trójkę dzieci. Zmarł w 1572 roku, a jego grób nie został odnaleziony.
Przejdę teraz do najważniejszej rzeczy czyli twórczości Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Nie ukrywam, że jest to postać kontrowersyjna nawet posądzana o herezję. Jego najbardziej znanym dziełem jest „O poprawie rzeczpospolitej”. Dzieli się ona na pięć ksiąg: Z księgi I O Obyczajach; Z Księgi II: O Prawach; Z Księgi III O Wojnie; Z Księgi IV: O Kościele; Z Księgi V: O Szkole. W pierwszej Księdze mowa jest o wszystkich myślach i obyczajach, które trzeba poznawać jako dziecko i są skierowane głównie do rodziców, którzy są za to odpowiedzialni. W drugiej Księdze mamy mowę o wolnościach, które nie powinny być ważone, by ktoś nie doszedł do bezkarności i jest ona skierowana do szlachty, Magnatów i ogólnie do wszystkich za to odpowiedzialnych. W Księdze trzeciej i czwartej adresatami są wszyscy ludzie; w trzeciej główną problematyką jest dbanie o zachowanie pokoju i unikaniu wojen, a w czwartej o religiach i o tym, że każdy człowiek ma swoje zdanie. Natomiast w piątej Księdze mowa jest o nauczycielach i porównaniu ich do innych zawodów. Według Modrzewskiego zawód nauczyciela jest bardzo niedoceniany, a przecież to dzięki niemu Polska czerpie korzyści i żyje w dobrobycie. Modrzewski próbuje wykrzyczeć, że każdy zawód powinien być równy.
Niestety w 1603 roku dzieło Frycza znalazło się w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Dlaczego? Ponieważ Modrzewski domagał się utworzenia kościoła narodowego niezależnego od papiestwa. Ponadto to co wspominałem na początku tekst został uznany za heretyczny (sprzeczny z nauką Kościoła). Później jednak zmieniono decyzję i opublikowano to dzieło, jednak bez dwóch ostatnich Ksiąg- czwartej o Kościele oraz piątej o Szkole.
Kolejną dość ciekawą kw
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!