Edmund De Amicis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Edmund De Amicis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Edmund de Amicis przyszedł na świat 21 października 1846 roku we włoskim mieście Oneglia, zmarł 11 marca 1908 roku w Bordigherze. Był dziennikarzem i powieściopisarzem.
Po ukończeniu szkoły w Cuneo, podjął naukę w turyńskim liceum. Będąc młodym, bo zaledwie szesnastoletnim chłopcem, wierzącym, że wojsko pełni istotną rolę w wychowaniu, wstąpił do Akademii Wojskowej w Modenie. Patriotyzmem, zacięciem oraz ciężką pracą wywalczył sobie stopień podporucznika. Wierzył, że działając we włoskiej armii, przyczynia się do ujednolicenia swego kraju. Niestety opuścił wojskowe szeregi na skutek porażki pod Custozą. Włosi ponieśli wtedy klęskę w bitwie z Austriakami, a młody de Amicis, rozczarowany nieudolnością swojego dowództwa odszedł z armii.
Jednak temat militarny się dla niego nie skończył. W zbiorze „La vita militare” opublikowanym w czasopiśmie podlegającym ministerstwu wojny, opisywał swoje wojskowe doświadczenia i wojenne historie. W tym czasie przebywał we Florencji, gdzie spełniał się zawodowo. Jako korespondent wojenny pracujący dla gazety „la Nazione” brał udział w wielu działaniach militarnych, między innymi w zdobyciu Rzymu, które miało miejsce w 1870 roku. Z tego okresu jego życia pochodzą zarysy podróży do Hiszpanii („Spagna” z 1872 roku), Londynu („Ricordi di Londra” z roku 1873″), Holandii („Olanda” z 1874 roku), Maroka („Marocco” z 1876 roku), Konstantynopola („Constantinopoli” z lat 1878-1879) oraz Paryża („Ricordi di Parigi” z roku 1879).
Mimo, że obecnie Edmund de Amicis znany jest głównie jako autor powieści dla dzieci „Serce”, to ważną częścią jego życia było dziennikarstwo, któremu poświęcił wiele lat, oraz wojsko. Wojsko, które mimo, że opuścił, to cały czas przeplatało się w jego życiu i twórczości. Temat patriotyzmu i walki o zjednoczenie Włoch, czyli temat ciężki i odpowiedzialny znalazł dla siebie miejsce w jego najsłynniejszej powieści. Dzięki temu widzimy teraz, że te wartości były dla autora bardzo istotne. Książka „Serce” została wydana 17 października 1886 roku przez wydawnictwo Treves. Szybko została ona uznana za arcydzieło. W Polsce wydano ją rok później przez Księgarnię Polską, w przekładzie Heleny z Russockich Wilczyńskiej. Co ciekawe, przekład w wykonaniu Marii Konopnickiej z 1899 roku ma tytuł „Pamiętnik chłopca”, a obecnie można znaleźć wydania pod tytułem „Serce. Powieść dla chłopców”. Inną ciekawostką dotyczącą polskiego wydania jest to, że czytane przez bohaterów „Opowiadania miesięczne” były w naszym kraju wydawane jako oddzielny zbiór opowiadań.
Powieść przetłumaczono na wiele języków, znajdziemy ja w kanonach literatury dla dzieci

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!