Joanne Rowling
Zamień czytanie na oglądanie!
Pewnie każdy choć raz spotkał się z książkami, filmami, grami, muzyką czy gadżetami dotyczącymi Harry’ego Pottera. Jest to seria przetłumaczona na przeszło 80 języków. Choć z początku była kierowana do dzieci i młodzieży, obecnie nie brak również dorosłych wśród jej fanów. Jednak mało kto wie, jak dorastała osoba, która napisała ten utwór i jakie przeciwności na nią czekały, kiedy zaczynała swoją karierę.
Joanne Kathleen Rowling, a właściwie Joanne Murray to brytyjska pisarka urodzona 31 lipca 1965 r. w miejscowości Chipping Sodbury. Nie miała ona łatwego dzieciństwa, ze względu na nieśmiałość, brak wiary we własne możliwości i umiejętności, a także trudną relację z ojcem oraz chorobę matki. Przez liczne problemy często uciekała w świat marzeń. Części z nich nie było jej nigdy dane zrealizować. Nawet jako młoda, dorosła osoba, nie potrafiła postawić na swoim. Pod wpływem rodziców wybrała inny kierunek studiów, niż by rzeczywiście chciała. Chcieli oni bowiem, by ich córka miała szanse na pracę w przyszłości, która przyniosłaby jej dostatecznie dużo pieniędzy, by mogła się utrzymać. Nie wierzyli, że bycie pisarzem może być źródłem dobrych zarobków. A jednak, jak się później okazało, mylili się.
Rowling początkowo pisała tylko dla siebie. Po zakończeniu studiów podjęła się pracy jako sekretarka w Amnesty International, a także dwóch prób na napisanie powieści, które jednak nie doczekały się publikacji. Przełom nastąpił niedługo później. Pisarka nudziła się w opóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu i tak powstał w jej głowie pomysł o chłopcu, który trafił do szkoły dla czarodziejów. W domu zaczęła spisywać wymyśloną historię na papier, jednak jej pracę przerwała śmierć matki. Rowling od dziecka była z nią blisko, więc nie można się dziwić, że tak smutna wiadomość przybiła ją na wiele miesięcy. Podupadła na duchu i ponownie straciła wiarę w siebie. Wtedy jednak zadecydowała o prawdopodobnie najważniejszym aspekcie jej przyszłej książki – chłopiec będzie sierotą, a jego moc będzie wynikała z miłości matki, którą stracił w bardzo wczesnym dzieciństwie.
W 1991 r. pisarka zapragnęła zmienić swoje życie o 180 stopni. Wyjechała do Portugalii, gdzie rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego. Mimo przeciwności losu nie przestaje pisać powieści. Jakiś czas później spotyka na swojej drodze kolejną przeszkodę – nieszczęśliwą miłość. Rowling wyszła za portugalskiego dziennikarza, który okazał się być tyranem dla niej i ich córki. Po dwóch latach małżeństwa podjęła decyzję o rozwodzie i odebraniu mu pięciomiesięcznego dziecka. Na krótko po rozwodzie wróciła do ojczyzny.
Przeciwności losu w końcu sprawiły, że pisarka popadła w depresję. Zdecydowała się na leczenie w specjalistycznym szpitalu, jednak nawet choroba nie sprawiła, że zaprzestałaby pisać. Obserwując innych pacjentów, zaczęła tworzyć nowe postaci. W końcu, w 1995 roku udało jej się skończyć swoją pierwszą powieść, której nadała tytuł „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jednak i w tym momencie nie uniknęła problemów. Wysłała swoją propozycję do ośmiu wydawnictw, ale każde z nich odrzuciło jej powieść. Wtedy też usłyszała słowa, że pisząc książki dla dzieci, na pewno nie osiągnie sukcesu.
W końcu, w 1997 roku udało jej się wydać pierwszą książkę za pośrednictwem Bloomsbury. Stało się to właściwie za sprawą ośmioletniej córki dyrektora wydawnictwa, która, przeczytawszy pierwszy rozdział „Kamienia Filozoficznego”, napisała dla ojca krótką recenzję fragmentu. Stwierdziła wtedy, że prawdopodobnie jest to najlepsza książka dla dzieci w wieku 8-9 lat. Następnego dnia Rowling dostała potwierdzenie przyjęcia propozycji opublikowania jej powieści.
Jej książka od razu stała się bestsellerem. Dzięki niej otrzymała stypendium Szkockiej Rady Sztuki. W kolejnym roku wytwórnia Warner Bros wykupiła prawa do zekranizowania historii o nastoletnim czarodzieju. Od tej pory Rowling całkowicie oddała się pasji pisarskiej i wciągu następnych lat wydawała kolejne tomy debiutanckiej serii, a także inne pozycje, czym udowodniła, że potrafi pisać nie tylko książki dla dzieci, ale i kryminały, czy inne powieści dla dorosłych, przy których posługiwała się pseudonimem Robert Galbraith. W roku 2012 powstała strona internetowa i przedsi�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!