Maria Komornicka
Zamień czytanie na oglądanie!
Maria Komornicka urodziła się 25 lipca 1876 roku w Grabowie. Była pisarką młodopolską, ale też tłumaczką i krytykiem literackim.
Była to osoba bardzo nietypowa, silna i niezależna. Walczyła z normami społecznymi i próbowała znormalizować bycie innym, odmiennym. Miała buntowniczą naturę, nie chciała dostosowywać się ani spełniać oczekiwań innych. Jest to bardzo wyjątkowe, zwłaszcza, że w tamtym okresie było to niedopuszczalne. Jej determinacja i odwaga są godne podziwu.
Jej dzieciństwo było z pozoru bestroskie, ponieważ urodziła się w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Są jednak opinie, że nie było ono tak piękne. Podobno jej sytuacja w rodzinie nie była idealna, w domu była poniżana, mimo tego jak inteligentnym i wyjątkowym była dzieckiem. To bardzo smutna historia, ale być może dodało to jej wrażliwości, ukształtowało jej nietypowe spojrzenie na świat i zmusiło do okazywania swojej buntowniczej natury.
Jej ojciec to Augustyn Komornicki i Anna Dunin-Wąsowicz.
Jej postać jest o tyle ciekawa, że w wieku 31 lat wszystkie swoje kobiece suknie spaliła i ogłosiła, że jest mężczyzną i nazywa się Piotr Odmieniec Włast. Zrobiła też wiele rzeczy, żeby wyglądać bardziej męsko: nosiła tylko męskie ubrania, skróciła włosy, ćwiczyła mięśnie rąk i nóg, a nawet, co może być uważane za absurdalne, kazała sobie wyrwać wszystkie zęby. Podczas rozmowy, trzeba było zwracać się do niego w męskiej formie. Takiej będę też tutaj używać.
Nadal nie znamy powodu tej zmiany. Możliwe, że była to osoba transpłciowa, co ponad 100 lat temu nie było pojęciem znanym i Piotr narażał się na duże niebezpieczeństwo. Mimo tego, uważam, że jeśli czuł się dobrze z tą osobowością, to powinno się to uszanować. Niestety w tamtych czasach nie było to takie oczywiste. Oprócz swojej płci ogłosił także, że jest nowym wcieleniem Piotra Własta, założyciela rodu Duninów. Po ogłoszeniu swojej nowej tożsamości przez siedem lat cały czas była w sanatoriach, szpitalach dla nerwowo chorych i psychiatrykach. Stracił też część majątku, mimo że miał go otrzymać dzięki temu, że należał do zamożnej rodziny. Jest to bardzo wyjątkowe, bo wybrał życie w zgodzie ze sobą, było to dla niego ważniejsze niż dobra materialne.
Niewykluczone również, że Piotr Odmieniec Włast był po prostu pseudonimem artystycznym. Być może chciał oddzielić swoją dawną osobowość od tego, co tworzył później. Może był przekonany, że większy sukces może osiągnąć tylko jako mężczyzna. Mógł też mieć na celu wywołanie pewnej sensacji i tym samym zainteresować ludzi swoją postacią.
Pod koniec XIX wieku poznał Jana Lemańskiego. Jan był poetą i bajkopisarzem. Poślubił go w 1898 roku, ale było to bardzo nieudane małżeństwo. Podobno Lemański z zazdrości dwukrotnie postrzelił żonę z pistoletu w czasie podróży poślubnej. Po dw�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!