Frances Eliza Hodgson Burnett

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Frances Eliza Hodgson Burnett, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Frances Eliza Hodgson Burnett nazywana była „tytanem epoki późnowiktoriańskiej”. Kobiety szczególnie upodobały sobie jej literaturę ze względu na wrażliwość i delikatność w obrazowaniu. Pisarka urodziła się w 1849 roku w Anglii, w Manchesterze, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. Zmarła w 1924 roku w Plandome w Nowym Yorku. Po śmierci ojca, kiedy miała szesnaście lat, musiała się przenieść wraz z mamą i rodzeństwem do Ameryki. Zamieszkali w Knoxville, w stanie Tennessee. Życie osobiste pisarki było pełne zawirowań. Była dwukrotnie mężatką. Miała dwóch synów – Lionela i Viviana. Przeżyła tragedię, ponieważ Lionel zmarł w wieku szesnastu lat. Zdarzenie odcisnęło piętno a jej życiu i twórczości.
Pierwsze opowiadanie opublikowała w 1870 roku. Osiągnęła niewielki sukces. Jednakże publikacja w tamtym okresie, szczególnie dla kobiet, była rzadka, dlatego stała się dla Burnett kluczowym momentem, ponieważ dało to początek i inspirację dla wielu jej kolejnych prac ogłaszanych w różnych czasopismach w USA. Pisała w tamtym okresie głównie opowiadania dla kobiecych czasopism, m.in. „Godey’s Lady’s Book” czy „Scribner’s Magazine”. W 1872 roku pojechała na wakacje do Anglii, gdzie poznała pewnego lekarza – Swana M. Burnetta, a rok później stała się już panią Frances Burnett. Przeniosła się potem z mężem do Waszyngtonu. Czuła się na tyle komfortowo, że rozkwitła jako artystka. Pracowała bez wytchnienia, szybko i niebywale efektywnie. To właśnie wtedy zaczęła się jej prawdziwa kariera literacka. Najważniejszym momentem, który stanowił zwrot w jej karierze wiązał się wraz z wydaniem pierwszej powieści pt. „Panna Lowrie”. Było to w 1877 roku. Ten błyskotliwy debiut książkowy stanowi niewątpliwie świadectwo tamtych ciężkich czasów przełomu wieków i porusza bardzo aktualny wówczas problem socjalny, jakim była nierówność różnych klas społecznych. Powieść dotyczy pracy górników z Yorkshire i ich trudnego życia. Później tego typu analizy stanowiły istotę jej twórczości, prawie wszystkie jej książki opisywały problemy społeczne i obyczajowe. Potem każdy rok przynosił nowy tom opowiadań lub powieść. Napisała ich ponad trzydzieści dziewięć.
Największy rozgłos przyniosły jej jednak książki dedykowane dzieciom, szczególnie „Mały lord”, „Mała księżniczka” oraz „Tajemniczy ogród” – powieść należy obecnie do kanonu lektur szkolnych i była wielokrotnie filmowana. Ostatnia jej ekranizacja miała miejsce w 2020 roku. Niestety pandemia nie wszystkim pozwoliła na cieszenie się nią w kinie. W to przedsięwzięcie zaangażował się też bardzo znany Colin Firth. Powieść opowiada o Mary Lennox, która po śmierci swoich rodziców musiała się przenieść do domu wuja- pana Archibalda Cravena. Spotyka tam małego Colina, który myśli, że niedługo umrze i ciężko choruje. Główna bohaterka zmienia jego spos

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!