Paulo Coelho
Zamień czytanie na oglądanie!
Paulo Coelho de Souza to znany na całym świecie pisarz i poeta, który urodził się 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro.
Jego rodzice to Pedro, który pracował jako inżynier oraz Ligia, zajmująca się domem.
Paulo zaczął uczęszczać do szkoły Jezuitów San Ignacio w Rio de Janeiro, gdy miał siedem lat. Nie był zwolennikiem elementów religijnych obecnych w szkole, jednak to dzięki nauce poczuł powołanie do pisania. Nagroda w szkolnym konkursie poetyckim była jego pierwszą nagrodą za twórczość literacką.
Sprzeciwiał się planom rodziców, którzy chcieli aby został inżynierem. W opinii ojca bunt syna był przejawem problemów z psychiką, w związku z czym trzykrotnie umieszczał on Paula w ośrodku psychiatrycznym. Sam poeta nie obwiniał za to rodziców, gdyż odbierał to jako przejaw troski o siebie.
Paulo Coelho rozpoczął współpracę z grupą teatralną oraz zaczął pracować jako dziennikarz. Związki z grupami teatralnymi w czasach młodości poety były uważane w Brazylii za wyjątkowo niemoralne, co skłoniło jego rodziców do ponownego umieszczenia syna w klinice psychiatrycznej.
Pobyt w ośrodku sprawił, że Coelho zamknął się zupełnie w swoim artystycznym świecie.
Na prośbę rodziców lekarz skonsultował poetę, wskazując, że nie cierpi on na żadną chorobę psychiczną i nie ma podstaw do podjęcia leczenia.
Paulo Coelho powrócił następnie na studia, które jednak szybko porzucił i w latach 60-tych wrócił do grupy teatralnej. Panujący wówczas na świecie ruch hippisowski pojawił się także w Brazylii, objętej surowym reżimem wojskowym.
W tym okresie poeta miał długie włosy, próbował także narkotyków.
Na prośbę muzyka Raula Seixasa napisał teksty do kilku jego piosenek. Płyta była ogromnym sukcesem i sprzedano ja w więcej niż 500 000 egzemplarzy. Poeta współpracował z kompozytorem do 1976 roku. W sumie napisał słowa do ponad 60 piosenek i wpłynął na rozwój rocka w Brazylii.
Poeta i Raul Seixas w roku 1973 stali się członkami Stowarzyszenia Alternatywnego, które przeciwstawiało się ideologii kapitalizmu i stawało w obronie praw jednostki, a także praktykowało czarną magię. Przeżycia z tego okresu zostały przedstawione przez pisarza w „Walkiriach”.
Czas ten skutkował publikacją przez nich serii komicznych ulotek „Kring-ha”, które nawoływały do wolności. W opinii dyktatorskiej władzy była to twórczość wywrotowa, za co Paulo i Raul zostali umieszczeni w więzieniu. Raula uwolniono szybko, zaś pisarz został zatrzymany na dłużej jako rzekomy inicjator całej akcji. Wkrótce po zwolnieniu z więzienia został ponownie uwięziony i trzymany kilka dni w wojskowym ośrodku tortur. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie został zabity dzięki wcześniejszym podejrzeniom o chorobę psychiczną i pobytom w klinice.
Po uwolnieniu poeta postanowił zrezygnować z „doświadczania życia” i prowadzić normalne i spokojne życie. Rozpoczął pracę w wytwórni płyt PolyGram, a następnie spotkał tam s
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!