Marian Hemar

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Marian Hemar, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Marian Hemar właściwie Jan Marian Hescheles – urodzony 5 kwietnia 1901 roku we Lwowie, zmarł 11 lutego 1972 w Dorking pod Londynem. Polski poeta, dramaturg, komediopisarz, satyryk, autor tekstów piosenek i tłumacz poezji.

Pseudonimy literackie: Jan Mariański, Marian Wallenrod, Harryman, O’Mega i inne

Rodzice: ojciec – Ignacy (był wydawcą gazety codziennej „Chwila”), matka – Berta (była siostrą ojca Stanisława Lema)

Rodzeństwo: Henryk Hescheles – urodzony 5 grudnia 1886 pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz krytyk literacki i filmowy
Fryderyk – młodszy brat
Maria – starsza siostra, zginęła w warszawskim getcie

Małżeństwa: Maria Modzelewska – ślub odbył się w 1936 roku, a rozstali się w sierpniu 1936 roku, jednak formalnie ich małżeństwo zostało unieważnione w 1956 roku. Maria była aktorką i piosenkarką
Caroll Ann Eric (Caja Herman) – Dunka żyjąca w USA, była tancerką i aktorką. Ich małżeństwo zostało zawarte 18 lipca 1946 roku w Londynie (formalnie Herman był wtedy mężem Modzelewskiej, w związku z tym zawierając drugie małżeństwo popełnił bigamię)

Życiorys
Marian Herman urodził się w rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do VII Gimnazjum we Lwowie. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia na wydziale medycyny i filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Studiów jednak nie ukończył. Następnie wyjechał do Włoch na trzy miesiące i pisał stamtąd korespondencje „Z Włoch” do Gazety Porannej. W latach 1918-1920 brał udział w walkach o Lwów. W 1925 roku przeprowadził się do Warszawy i podjął pracę w kabarecie „Qui Pro Quo”, „Banda” oraz „Cyruliku Warszawskiem” (pracował wspólnie z Julianem Tuwimem).
Pod koniec czerwca 1926 roku, podczas pobytu we Lwowie podjął nieudaną próbę samobójczą strzelając do siebie z rewolweru. Okazjonalnie startował w rajdowych wyścigach samochodowych.
W latach 1934 – 1935 pełnił funkcję dyrektora teatru Nowa Komedia założonego wspólnie ze Stefanem Jaraczem i Marią Modzelewską.
W 1935 roku w Warszawie przyjął sakrament chrztu, stając się katolikiem. W związku z tym został skreślony z ewidencji gminy żydowskiej. W 1936 roku poślubił swoją pierwszą żonę – Marię Modzelewską.
We wrześniu 1936 roku, po wybuchu II Wojny Światowej uciekł do Rumunii, ponieważ był poszukiwany przez gestapo, a w latach 1940-1941 dostał się do Palestyny i Egiptu, gdzie walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w stopniu starszego strzelca. Został przydzielony do Wydziału Prac Kulturalno – Oświatowych Biura Opieki nad Żołnierzem. Z rozkazu gen. Sikorskiego w 1942 roku został przeniesiony do Londynu i przydzielony do pracy w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji. W Ministerstwie zajmował się między innymi zwalczaniem propagandy niemieckiej i angielskiej. Po wojnie pozostał już w Londynie, gd

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!