Raymond Chandler
Zamień czytanie na oglądanie!
Raymond Thornton Chandler – amerykański powieściopisarz i autor opowiadań kryminalnych, z gatunku crime fiction. Jego największą zasługą jest wprowadzenie do tego popularnego gatunku elementów literatury wyższych lotów, zwłaszcza poetyckich porównań. Inspirował się twórczością Dashiella Hammetta. Pracował również jako scenarzysta.
Raymond Chandler przyszedł na świat 23 lipca 1888 roku w Chicago. Jego rodzicami byli Maurice Benjamin Chandler oraz Florence Dart Thornton. Kiedy Raymond miał 8 lat jego rodzice podjęli decyzję o rozwodzie, chłopiec wraz z matką przeprowadził się do Londynu. Początkowo uczęszczał do szkoły w Dulwich, a po jej ukończeniu wyjechał na rok do Francji i Niemiec. Powróciwszy do Anglii, został urzędnikiem administracji państwowej, jednak już po zaledwie pół roku rzucił pracę. Został dziennikarzem i recenzentem. Jego publikacje pojawiały się w pismach takich jak „The Academy”, „The Westminster Gazette” i „The Spector”.
W 1912 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W czasie I wojny światowej służył w Kanadyjskich Wojskach Ekspedycyjnych, później zaciągnął się do sił lotniczych Wielkiej Brytanii zwanych RAF, niestety szybko został z nich zwolniony, ponieważ nie ukończył szkolenia. W roku 1924 ożenił się ze starszą od siebie o osiemnaście lat Pearl Cecily Bowen, która była matką jego kolegi z wojska. Para nie miała dzieci.
Pierwsze opowiadanie Raymonda zostało opublikowane w magazynie poświęconym historiom detektywistycznym „Black Mask” w 1933 roku, zaś pierwsza powieść zatytułowana „Głęboki sen” została wydana sześć lat później, w 1939 roku. Narratorem „Głębokiego snu” podobnie jak i późniejszych powieści Chandlera jest Philip Marlowe, prywatny detektyw z Los Angeles. Dostaje on zlecenie od generała Sternwooda. Rozwiązanie z pozoru prostej sprawy komplikuje znalezienie zwłok zamordowanego mężczyzny. Drugą książką, w której ponownie pojawia się postać Marlowe’a jest powieść wydana w 1940 roku p.t. „Żegnaj, laleczko”. Prywatny detektyw, prowadząc rutynowe śledztwo staje się świadkiem bójki w jednym z lokali, wywołanej przez recydywistę, niedawno wypuszczonego z więzienia, który szuka swojej dziewczyny sprzed lat. Podczas wykonywania jednego ze zleceń Marlowe zostaje ogłuszony, a kiedy dochodzi do siebie orientuje się, że jego zleceniodawca został zamordowany.
Chandlerowie przeprowadzili się w 1946 roku do zamożnej nadmorskiej dzielnicy La Jolla w San Diego. To właśnie tam powstały kolejne powieści pisarza. Jedną z nich jest opublikowana w 1949 roku „Siostrzyczka”. Równi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!