Sidonie Gabrielle Colette

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Sidonie Gabrielle Colette, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Sidonie Gabrielle Collette. Uważana za jedną z najlepszych francuskich pisarek. Jakie były jej najsłynniejsze dzieła? Jakie było jej życie? Poznajmy odpowiedzi na to pytanie.
Gabrielle urodziła 28 stycznia 1873 roku w Saint-Sauveur-en-Puisaye. Była najmłodsza wśród czwórki dzieci Sidonie (Sido) Landoy, oraz kapitana Jules’a-Josepha Colette.

Jej ojciec był kiedyś członkiem żuawy, czyli lekkiej piechoty, ale niestety podczas bitwy pod Melegnano stracił nogę i od tamtej pory pracował jako poborca podatkowy. Za to matka była mocno trzymającą się postanowień ateistką oraz feministką. Broniła praw kobiet i nauczyła córkę obserwować świat, poczynając od fauny i flory, kończąc na ludziach i ich charakterach.
Sama Gabrielle już jako dziecko zainteresowała się literaturą. Jej ojciec, fanatyk prasy, zauważył to i nie dość, że sam z nią nad tym pracował, zapisał ją także na dodatkowe lekcje języka francuskiego.

Niestety, przez upodobanie Sido do luksusowych przedmiotów i skruszone serce jej męża, który nie potrafił jej odmówić, rodzina rozpadła się i w listopadzie 1891 roku rodzina zmuszona była do przeprowadzki do Châtillon-Coligny.

Tam właśnie, jako nastolatka, Gabrielle poznała swojego przyszłego męża, znanego uwodziciela, Henry’ego Gauthiera-Villarsa, pod pseudonimem ,,Willy”. Właśnie on, jako sławny krytyk muzyczny i płodny pisarz, wykorzystujący do pisania ghostwritterów, czyli ludzi, którzy za wynagrodzeniem piszą np. opowiadania czy książki, które następnie zostają opublikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy, wprowadził ją w artystyczny półświatek. Był także współwłaścicielem wydawnictwa. Któregoś dnia odkrył pisarskie umiejętności żony i postanowił je wykorzystać. Pierwsze teksty Gabrielle były publikowane pod nazwiskiem ,,Willy Colette” aż do roku 1923. Dopiero po rozpadzie małżeństwa okazało się, że jedną z najbardziej popularnych wtedy serii, czyli ,,Klaudynę”, napisał nie Henry, a Gabrielle Colette.

Potwierdzona została informacja, że Sidonie Gabrielle Colette była biseksualna. Jej orientacja odgrywała ważną rolę, i w życiu, i w pracy twórczej. Mimo że mąż wymagał od niej wierności, której sam nie dotrzymywał, wiemy, że eksperymentowała w życiu ze związkami homoseksualnymi. W 1906 opuściła męża i skupiła się na życiu prywatnym. Któregoś wieczoru, podczas występu w Moulin Rouge, otwarcie pokazała swoją relację z Markizą de Belbeuf, czym zszokowała publiczność i doprowadziła do interwencji komendanta paryskiej policji. Jest jedną z najczęściej ukazywanych przykładów innych orientacji seksualnych w dawnych latach. Została nazwana nawet ,,królową biseksualności”.

Tymczasem w życiu Sidonie Gabrielle Colette pojawił się kolejny mężczyzna, w którym zakochała się od pierwszego wejrzenia – Henry de Jouvenel, z którym wzięła ślub w roku 1912. Właśnie z nim miała córkę – rok później urodziła się Colette

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!