Arkadij Strugaccy
Zamień czytanie na oglądanie!
ARKADIJ i BORIS STRUGACCY – to imiona i nazwisko dwójki braci pochodzących z Rosji. Byli pisarzami i scenarzystami, a ich powieści osiągnęły miano kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków. Najczęstszym gatunkiem literackim, który wspólnie pisali, to science fiction. Braci Strugackich zalicza się do klasyków światowej fantastyki, którzy zdobyli ogromną popularność w Rosji, w Polsce oraz w innych krajach. Ich twórczość miała wpływ na cały nurt science fiction oraz inspirowała późniejszych pisarzy. Ich ogromna wyobraźnia, wizjonerstwo, błyskotliwe pomysły oraz oryginalność do dnia dzisiejszego wzbudzają zachwyt. Do dziś powieści Strugackich są regularnie wznawiane. Arkadij tworzył też sam pod pseudonimem S. Jarosławcew.
ŻYCIORYS:
Arkadij Natanowicz Strugacki urodził się 28 sierpnia 1925 roku. Zmarł 12 października 1991 roku, w wieku 66 lat. Boris Natanowicz Strugacki urodził się 15 kwietnia 1933 roku. Zmarł 19 listopada 2012 roku, w Petersburgu, w wieku 79 lat. Ich ojciec był historykiem sztuki, a matka nauczycielką. Bracia wywodzili się z rodziny o żydowskich korzeniach, co znacznie utrudniało ich życie w czasie drugiej wojny światowej. Boris został ewakuowany podczas oblężenia Leningradu. W późniejszych latach udało mu się ukończyć Wydział Mechaniczno-Matematyczny Uniwersytetu Leningradzkiego ze specjalnością astronom i podjąć pracę w obserwatorium. Tymczasem Arkadij ukończył szkołę wojskową (dwa fakultety: Aktiubińską Wyższą Szkołę Artyleryjską i japonistykę) i do roku 1955 służył w armii jako tłumacz na Dalekim Wschodzie. Później podejmował prace w wydawnictwach rosyjskich, jako redaktor.
DOROBEK ARTYSTYCZNY:
Debiutem prozatorskim Arkadija była napisana wspólnie z wojskowym, Lwem Pietrowem, opowieść zatytułowana „Popiół Bikini”. Nie była to jednak zbyt udana powieść. Niemal wszystkie utwory bracia tworzyli i publikowali razem. Pod koniec lat pięćdziesiątych skupili się na twórczości literackiej. W roku 1959 wydali powieść pod tytułem „W krainie purpurowych obłoków”. Wydany w ZSRR utwór był ich debiutem literackim. Akcja powieści rozgrywa się na planecie Wenus. Książka była dość innowacyjna w ówczesnych czasach i podchodzono do niej początkowo sceptycznie. W roku 1963 ukazały się powieści pod tytułem „Daleka Tęcza” i „Trudno być bogiem”. Poruszały tematykę eksploracji odległych planet i podróży międzygwiezdnych. Dwa lata później powstała książka pod tytułem „Poniedziałek zaczyna się w sobotę”. Tym razem bracia poszli w kierunku fantasy i obsadzili akcję w magicznym miasteczku. Powieść była swoistą satyrą Związku Radzieckiego. W późniejszych latach powieści Strugackich stawały się coraz bardziej p
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!