Leszek Aleksander Moczulski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Leszek Aleksander Moczulski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Temat wypracowania – Leszek Aleksander Moczulski.

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w Suwałkach 18 lutego 1938 roku. W skrócie był on polskim filologiem, poetą i autorem tekstów piosenek.

W Suwałkach ukończył liceum ogólnokształcące, a od 1956 roku, czyli jak miał 18 lat, zamieszkał w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył filologię polską. Podczas studiów organizował wraz z Wincentym Faberem i Leszkiem Długoszem uniwersytecki Teatrzyk Piosenki “Hefajstos” i grupę artystyczną o nazwie Sowizdrzał.

Jako poeta po raz pierwszy zadebiutował w Dzienniku Polskim w 1959 roku swoim wierszem pod tytułem “Jesień”. Również publikował w Tygodniku Powszechnym. Natomiast swój pierwszy tomik pod tytułem “Próba porównania” wydał w 1962 roku, w którym piętnaście jego wierszy towarzyszyło utworom Beaty Szymańskiej, Wincentego Fabera i Mieczysława Czumy. Jednakże za jego właściwy debiut uchodzi zbiorek pod tytułem “Nawracanie stracha na wróble”, który powstał w 1971 roku.

Po dwóch latach Leszek Aleksander Moczulski został uhonorowany nagrodą imienia Andrzeja Bursy. Był on też jednym ze współtwórców krakowskiego Teatru STU. Moczulski jest zaliczany w poezji polskiej w poczet prekursorów Nowej Fali, a jest to formacja poetycka, która była obecna w latach 1968–1976 w polskim życiu literackim.

Jest autorem słów do wielu utworów między innymi do utworów zespołu Skaldowie, a jest to na przykład “Cała jesteś w skowronkach”. Jego poezję również śpiewali Marek Grechuta, na przykład utwór “Korowód”, Grzegorz Turnau, na przykład “Do wód”, jak również Czesław Niemen, na przykład “Z pierwszych ważniejszych odkryć”.

Leszek Aleksander Moczulski jest także autorem kilku tomików literackich, a są to utwory między innymi pod tytułem: “70 widoków w drodze do Wenecji”, z roku 1992, “Elegie o weselu i radosne smutki”, utwór powstał w roku 1997, “Jej nigdy za późno” oraz “Dziękczynienia po Komunii Świętej”, z 2006 roku.

Wydał również kilkanaście książek dla dzieci, których tytuły to między innymi “Siedem dni stworzenia świata” oraz “Moje kotki”. Jest również autorem słów do siedmiu utworów na płycie Anawa, którą Anawa nagrała wspólnie z Andrzejem Zauchą, a dodatkowo połowę tekstów z płyty “Wołanie o słońce nad światem” zespołu Dżamble. Leszek Aleksander Moczulski to autor słów do oratoriów “Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, z roku 1992 oraz “Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana”, które powstało w 2000 roku. Leszek Aleksander Moczulski publikował w kwartalniku “eSPe’ oraz w miesi�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!